Przedsiębiorco, doskonale wiesz, że w biznesie zawsze przyda się praktyczna wiedza z zakresu księgowości, podatków i zarządzania finansami. Przepisy i regulacje w tym zakresie często się zmieniają, a śledzenie ich na bieżąco może zająć mnóstwo czasu. Jeśli będziesz regularnie czytał nasz poradnik przedsiębiorcy, problem z brakiem bieżących informacji z zakresu księgowości, podatków czy prawa nie będzie Cię dotyczył.
W naszym poradniku znajdziesz obszerną wiedzę, która pomoże Ci wybrać rozwiązania odpowiednie dla Twojej firmy. Dzięki naszemu poradnikowi przedsiębiorcy zawsze będziesz na bieżąco z informacjami dotyczącymi finansów i księgowości Twojej firmy. O prawie i księgowości piszemy tak, aby było to zrozumiałe i proste dla każdego właściciela firmy.
W naszym poradniku, znajdziesz informacje o:
Prowadzeniu biznesu
Zmianach prawnych i administracyjnych
Prowadzeniu wirtualnego biura i posiadaniu wirtualnego adresu
Księgowości, doradztwie podatkowym, zatrudnianiu pracowników, rozliczeniach i fakturach
Usługach B2B, zakładaniu firm, prowadzeniu i likwidacji sp. z o.o., zakupie gotowych spółek
Wraz z końcem roku przedsiębiorcy, którzy prowadzą książkę przychodów i rozchodów zobowiązani są do przeprowadzenia remanentu. Ma on na celu zweryfikowanie realnej wartości stanu magazynowego …
Artykuł zgodny ze stanem prawnym na dzień: 2022-04-20 Założenie działalności gospodarczej wiąże się z dużą odpowiedzialnością i ryzykiem, a jednak coraz więcej osób, które nie …
Wszelkie dokumenty księgowe, które są wystawiane przez firmę lub przez nią otrzymywane, to oficjalna dokumentacja, która stanowi dowód na legalną działalność przedsiębiorstwa. Aby wszystko funkcjonowało …
Sprawozdanie z działalności jest niewielkim objętościowo, ale bardzo ważnym dokumentem, do którego składania są zobowiązane osoby prowadzące działalność w formie spółki. Mylnie bywa określane jako …
Zatrudnienie pracownika to bardzo duża szansa na rozwój prowadzonej działalności. Jednak przed podpisaniem umowy z wybranym kandydatem warto przeanalizować, ile dokładnie będzie to firmę kosztować. …
Faktura VAT marża stanowi specjalny rodzaj faktury, którego wystawienie możliwe jest tylko w niektórych obszarach działalności. Taką fakturę możemy otrzymać, np. kupując używany samochód lub …
Prowadząc firmę, można przyjąć różne strategie rozliczania się z kontrahentami. Będą one wiązały się z tym, że klientom wystawiane będą różne rodzaje faktur. Nie wszystkie …
Sposobem na rozliczanie transakcji między przedsiębiorcami jest wystawianie faktur. Chociaż przedsiębiorcy, w zależności od warunków i formy prowadzonego biznesu, mogą wystawiać różne faktury, to zdecydowanie …
Bez wątpienia wirtualne biura i wirtualne adresy działalności zyskują coraz większą popularność wśród przedsiębiorców. Pozwalają one na wynajem adresu dla firmy, jeśli nie chcemy (lub …
Czasami zdarza się, że faktura zostaje wystawiona z błędami. Stanowi ona jednak oficjalny dokument, na który nie można nanosić żadnych dopisków lub poprawek. Konieczne jest …
Faktura zaliczkowa, w przeciwieństwie do zwykłej faktury, nie dokumentuje wykonania usługi, czy dostawy towaru, a jedynie jest potwierdzeniem wpłacenia zaliczki. Innymi słowy, wystawiana jest jeszcze …
Dostarczenie towaru bądź wykonanie usługi to połowa sukcesu. Kolejnym krokiem jest wystawienie faktury. Ten etap może rodzić szereg pytań, w szczególności u początkującego przedsiębiorcy. Na …
Podczas załatwiania formalności najwyższą formą weryfikacji dokumentu i potwierdzenia tożsamości jest podpis odręczny, poparty uprzednim sprawdzeniem danych z dowodu osobistego i weryfikacji numeru PESEL. W …
Założenie spółki prawa handlowego wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Dla osób, które nie mają odpowiedniego doświadczenia, proces ten z kilku tygodni może przeciągnąć …
Zakup gotowej spółki to bardzo dobry i szybki sposób na nabycie przedsiębiorstwa. To rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Na polskim rynku można znaleźć oferty …
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością staje się coraz popularniejszą formą prowadzenia biznesu. Taka forma organizacyjna zapewnia przedsiębiorcy większe bezpieczeństwo finansowe i pozwala na rozwijanie firmy, np. …
1 617,91 zł – tyle w 2022 roku wynosi suma miesięcznych składek ZUS wraz z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Chcesz uniknąć takich zobowiązań? Załóż spółkę z …
Każdą działalność gospodarczą można zakończyć. Nie inaczej jest w przypadku spółek kapitałowych, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wówczas mamy do czynienia z likwidacją spółki. Przeczytaj …
Ze wszystkich możliwych spółek handlowych w Polsce, najczęściej rejestrowane są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Założenie tej formy działalności gospodarczej jest stosunkowo proste i wiąże się …
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pełnię praw zyskuje w momencie wpisania jej do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jednak zaczyna ona istnieć wcześniej, wraz z …