Dlaczego warto kupić gotową spółkę?

Poradnik przedsiębiorcy Biznes Hub

Zakup gotowej spółki to bardzo dobry i szybki sposób na nabycie przedsiębiorstwa. To rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Na polskim rynku można znaleźć oferty sprzedaży gotowych spółek, zarówno czystych, czyli takich, które nie prowadziły dotychczas działalności, jak i posiadających historię handlową. W poniższym artykule sprawdzamy, jakie korzyści wiążą się z zakupem gotowych spółek.

Czym są gotowe spółki?

Na samym początku warto zastanowić się, czym charakteryzują się “gotowe spółki”. Najprościej rzecz ujmując są to już zarejestrowane spółki, które w danym momencie nie prowadzą realnej działalności i nie zatrudniają pracowników. Gotowe spółki posiadają wszelkie atrybuty formalne, takie jak opłacony kapitał zakładowy, NIP, REGON, KRS. Niejednokrotnie są już także płatnikami VAT. Gotowa spółka posiada również  określone wpisy w PKD, które wskazują, jaki rodzaj działalności może prowadzić. Istnieją dwa rodzaje spółek wystawianych na sprzedaż:

  1. Czyste spółki – to spółki, które dotychczas nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej, nie posiadają tym samym ewentualnej, negatywnej historii gospodarczej i nie są związane żadnymi umowami. Tego typu spółki zostały założone tylko po to, aby kupujący nie musiał przechodzić czasochłonnych procedur związanych z rejestracją.
  2. Spółki z historią działalności – są to firmy, które prowadziły już działalność, funkcjonowały przez pewien czas na rynku i posiadają swoją historię handlową, jednak z różnych przyczyn ich właściciele postanowili je sprzedać.

Zalety wynikające z zakupu gotowej spółki

Oszczędność czasu

Rejestracja nowej spółki wiąże się z czasochłonnym wypełnianiem wniosków i oczekiwaniem na decyzje różnych organów. W przypadku zakupu spółki, działalność można rozpocząć praktycznie bezpośrednio po jej nabyciu. Wystarczy doba, aby po wypełnieniu wszystkich formalności móc wystawiać pierwsze faktury i zawierać umowy.

Staż, koncesje, zezwolenia

Nabywając spółkę zachowujemy cały inwentarz, między innymi jej staż, który bardzo często jest wymogiem wzięcia udziału w różnego rodzaju przetargach. Poprzez zakup spółki od samego początku można konkurować na rynku z bardziej doświadczonymi podmiotami. Wielu przedsiębiorców decyduje się także na zakup gotowej spółki ze względu na fakt, iż znajdują się w posiadaniu pewnych koncesji bądź zezwoleń, które są niezbędne do prowadzenia danego rodzaju działalności. Ich samodzielne zdobywanie wymaga czasu i licznych starań, co może stanowić bardzo dużą przeszkodę na drodze do rozwoju przedsiębiorstwa.

Leasing, kredyt, dofinansowania

Ogromną zaletą gotowych spółek jest fakt, że posiadają już udokumentowaną historię handlową, a niejednokrotnie i bankową. W szczególności drugi rodzaj ma dużą wartość dla przedsiębiorców poszukujących gotowych spółek na sprzedaż, ponieważ umożliwia zaciągnięcie kredytu lub leasingu przez spółkę w dużo krótszym czasie, niż w przypadku nowej firmy. Niejednokrotnie chęć zakupu spółki związana jest również ze staraniami o otrzymanie grantu lub dofinansowania z UE. Bardzo często w takich przypadkach warunkiem otrzymania dofinansowań jest istnienie spółki przez dłuższy czas i nieprowadzenie w tym okresie żadnej działalności.

Brak ryzyka

Gotowe spółki są pozbawione wad prawnych. Podmioty, które są wystawione na sprzedaż nie są zadłużone i nie mają żadnych zobowiązań finansowych. Gotowe spółki są również wolne od jakichkolwiek kredytów, weksli, czy umów z pracownikami. Decydując się na zakup gotowej spółki warto jednak skorzystać z oferty firmy, która specjalizuje się w tej dziedzinie. Dzięki temu można mieć pewność, że nabywany podmiot jest “czysty”, został zarejestrowany, nie ma długów i posiada kompletną dokumentację.

Jeżeli mają Państwo pytania dotyczące zakupu gotowych spółek lub są Państwo zainteresowani nabyciem gotowej spółki – zapraszamy do kontaktu. Doradzamy w zakresie wyboru spółki adekwatnej do potrzeb oraz gwarantujemy rzetelny proces zakupu.

Zobacz również:
Jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka z o.o.?
Dlaczego warto założyć spółkę przez internet?