Jak założyć spółkę z o.o.?

Poradnik przedsiębiorcy Biznes Hub

1 617,91 zł – tyle w 2022 roku wynosi suma miesięcznych składek ZUS wraz z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Chcesz uniknąć takich zobowiązań? Załóż spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością! W artykule podpowiemy, na jakich zasadach spółki nie płacą ZUS-u. Omówimy także inne zalety spółek i wyjaśnimy, jak zarejestrować taki podmiot.

Spółka z o.o. to spółka kapitałowa, a zasady jej funkcjonowania reguluje Kodeks Spółek Handlowych. Spółkę może utworzyć jeden lub kilka podmiotów, zwanych wspólnikami. Wspólnikiem spółki może być nie tylko osoba fizyczna, ale także osoba prawna i jednostka organizacyjna, posiadająca własną podmiotowość prawną.

Spółka z o.o. – najpopularniejsza w Polsce forma spółki. Dlaczego?

Spółka z o.o. jest najpopularniejszą w Polsce formą spółki. Wszystko za sprawą unikalnych zalet.

  • Wspólnicy spółki i członkowie zarządu spółki z o.o. (jeśli nie są zatrudnieni w spółce na etatach) nie mają obowiązku odprowadzania składek ZUS. Zakładając firmą w formie spółki, zaoszczędzisz miesięcznie ponad 1400 zł od każdego wspólnika! Jedynym wyjątkiem jest jednoosobowa spółka z o.o. Prawo traktuje udziałowca jednoosobowej spółki dokładnie tak samo, jak osobę prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, nakładając na niego zryczałtowane comiesięczne świadczenia względem ZUS-u.
  • Wspólnicy spółki mają ograniczoną odpowiedzialność za jej zobowiązania. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną albo spółkę jawną, a Twoja firma popadnie w kłopoty finansowe, odpowiadasz przed wierzycielem całym swoim majątkiem. W praktyce oznacza to, że na poczet egzekucji, komornik może zająć Twoje mieszkanie, samochód i zgromadzone na kontach bankowych środki. Jeśli będziesz wspólnikiem spółki z o.o., Twoja odpowiedzialność za zobowiązania spółki zostanie ograniczona do wysokości wniesionego kapitału zakładowego. Nawet w przypadku nietrafionych inwestycji, Twój majątek będzie bezpieczny.
  • Minimalny kapitał zakładowy w spółce z o.o. to jedynie 5000 zł. Co ważne, może on przybierać zarówno formę gotówkową, jak i formę bezgotówkową (aport). W praktyce jest to tylko deklarowana kwota, która księguje się jako środki gotówkowe w kasie. Od zadeklarowanej kwoty trzeba jedynie zapłacić 0,5% podatku od czynności cywilnoprawnych (tzw. PCC).
  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest zdecydowanie bardziej prestiżową formą prawną niż „zwykła” działalność gospodarcza. Prowadząc spółkę, już na starcie zapewnisz sobie większe poważanie i szacunek kontrahentów.
  • W spółce z o.o. istnieje możliwość sprzedaży spółki lub części jej udziałów, co nie jest możliwe w jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca chce zrezygnować z prowadzenia firmy, to sprzedając spółkę może odzyskać część kapitału jaką włożył w firmę w czasie jej prowadzenia. Sprzedaż spółki oraz udziałów odbywa się u notariusza lub w systemie S24 (jeśli była zakładana przez Internet).

Jak założyć spółkę z o.o.?

Jeśli chcesz założyć spółkę z o ograniczoną odpowiedzialnością, możesz zrobić to na dwa sposoby:

  • tradycyjnie, podpisując umowę w formie aktu notarialnego;
  • przez internet, korzystając z platformy S24.

Jak nietrudno zgadnąć, obie opcje mają zarówno zalety, jak i wady.

Tradycyjna rejestracja spółki

Niezbędnym elementem tradycyjnej rejestracji spółki jest podpisanie aktu notarialnego u notariusza. Następnie należy zarejestrować spółkę w KRS, składając komplet dokumentów w sądzie.

Wniosek musisz złożyć na urzędowym formularzu KRS-W3. Dołącz do niego także dodatkowe dokumenty. Są to m.in.druki KRS-WE (z informacjami – o wspólnikach), KRS-WK (z informacjami o osobach uprawnionych do reprezentowania spółki), umowa spółki lub akt założycielski, oświadczenie o wniesieniu wkładu kapitału zakładowego i lista wspólników spółki wraz z ich podpisami.

Tradycyjna procedura jest więc dość skomplikowana i czasochłonna. Zwłaszcza dla osoby, która nigdy wcześniej nie zakładała firmy. Z uwagi na duże obłożenie urzędników na wpis do KRS przedsiębiorcy muszą czekać nawet kilka tygodni.

Rejestracja spółki w trybie S24

Alternatywą dla założenia spółki w tradycyjny sposób jest skorzystanie z internetowej platformy S24, obsługiwanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Choć platforma pozwala zredukować formalności do minimum i znacząco przyspieszyć tempo założenia spółki, nie jest wolna od wad.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z systemu S24, będziesz miał bardzo ograniczone możliwości modyfikacji wzorca umowy spółki. W praktyce oznacza to brak możliwości zawarcia w dokumencie niestandardowych zapisów dostosowanych do specyfiki działalności czy branży. To jednak nie wszystko. Aby sąd zaakceptował wniosek, do umowy spółki musisz dołączyć kilka załączników. Niestety, system S24 nie dysponuje wzorami wszystkich. Brakujące musisz przygotować we własnym zakresie i dołączyć do elektronicznego wniosku. Jeśli nie będziesz o tym wiedział, istnieje duże prawdopodobieństwo, że sąd zwróci niekompletny dokumenty, a cała procedura istotnie się przedłuży. Sporą wadą systemu jest także konieczność wniesienia kapitału zakładowego wyłącznie w gotówce.

Rejestracja spółki a VAT

Wpisanie spółki do rejestru KRS to tylko połowa sukcesu. Jeśli chcesz lub z uwagi na rodzaj działalności (wybrane typy PKD) musisz wpisać podmiot do rejestru VAT, czeka Cię kolejna przeprawa. Tym razem z urzędem skarbowym.

Jeszcze jakiś czas temu urzędnicy dokonywali wpisu na podstawie wypełnionego formularza VAT-R. Dziś każdy wpis musi poprzedzić weryfikacji przedsiębiorcy. Takie działania mają na celu zapobieżenie nadużyciom podatkowym i wyłudzeniom VAT-u.

W jaki sposób odbywa się weryfikacja? Tego niestety prawo nie precyzuje. W większości przypadków urzędnicy odwiedzają adres siedziby firmy. Jeśli jednak nie zastaną tam przedsiębiorcy… nie wpiszą firmy do rejestru. Kolejnym krokiem jest zazwyczaj wysłanie pisma informującego o zakończonej fiaskiem wizycie i prośba o kontakt z urzędem. Nietrudno zgadnąć, że taka procedura jest nie tylko żmudna, ale również bardzo stresująca. Zwłaszcza dla osoby, która stawia w biznesie pierwsze kroki, a konieczność kontaktu z urzędem skarbowym budzi w niej obawy, lęk i niepewność.

Chcesz rozpocząć działalność szybciej? Kup gotową spółkę

Jeśli chcesz rozpocząć działalność szybciej, bez stosu dokumentów i morza formalności, zrezygnuj z samodzielnej rejestracji spółki i kup gotowy podmiot.

Gotowe spółki to spółki zarejestrowane kilka lub kilkanaście miesięcy wcześniej z myślą o dalszej odsprzedaży. Każda z nich zawiera umowę spółki, numer NIP i REGON. Większość spółek ma także status podatnika VAT/VAT-UE.

Kupując gotową spółkę, będziesz mógł rozpocząć działania w ciągu zaledwie kilku dni. Bez konieczności czekania na wpis do KRS czy rejestrację do podatku VAT. Takie rozwiązanie to świetna propozycja dla osób, którym zależy na czasie, które chcą uniknąć żmudnych procedur i kłopotliwej papierologii.

Jest to także świetne rozwiązanie dla osób, które planują pozyskanie zewnętrznego finansowania dla swojego biznesu. Większość banków i instytucji finansowych nie czyta nawet wniosków nowo założonych spółek. Zazwyczaj czekają, aby ona działała co najmniej od roku lub dwóch. Kupując gotową spółkę, zarejestrowaną kilka miesięcy wcześniej, zwiększysz swoje szanse na pożyczkę, kredyt i leasing.

Do prowadzenia spółki konieczny będzie również adres siedziby Twojej firmy. Jeżeli nie chcesz rejestrować swojej firmy w mieszkaniu, a perspektywa wynajmu lokalu jest zbyt kosztowna, wirtualne biuro jest idealnym rozwiązaniem! Jako Wirtualne Biuro Złota 75A oferujemy swoim klientom prestiżowy adres w centrum Warszawy, zapewniając również pełną obsługę korespondencji. Wszystko po to, abyś Ty mógł w pełni skupić się na rozwoju swojej firmy. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Zobacz również:
Czym jest sp. z.o.o. w organizacji?
Jak kupić gotową spółkę?

Masz pytania dotyczące tego artykułu? Napisz do nas!

Leave this field blank