CRBR co to jest i jak zgłosić
Rejestr CRBR zgodnie z art. 58 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz. U. z 2021 …
Przedsiębiorco, doskonale wiesz, że w biznesie zawsze przyda się praktyczna wiedza z zakresu księgowości, podatków i zarządzania finansami. Przepisy i regulacje w tym zakresie często się zmieniają, a śledzenie ich na bieżąco może zająć mnóstwo czasu. Jeśli będziesz regularnie czytał nasz poradnik przedsiębiorcy, problem z brakiem bieżących informacji z zakresu księgowości, podatków czy prawa nie będzie Cię dotyczył.
W naszym poradniku znajdziesz obszerną wiedzę, która pomoże Ci wybrać rozwiązania odpowiednie dla Twojej firmy. Dzięki naszemu poradnikowi przedsiębiorcy zawsze będziesz na bieżąco z informacjami dotyczącymi finansów i księgowości Twojej firmy. O prawie i księgowości piszemy tak, aby było to zrozumiałe i proste dla każdego właściciela firmy.
W naszym poradniku, znajdziesz informacje o:
Zachęcamy do lektury!
Rejestr CRBR zgodnie z art. 58 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz. U. z 2021 …
Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, dokonują na co dzień zawarcia różnych umów oraz czynności cywilnoprawnych. Warto jednak pamiętać, że działania podejmowane …
Wirtualne biura na dobre wpisały się w biznesową rzeczywistość. Nic w tym dziwnego. Coraz bardziej świadomi swoich potrzeb, ale też i oczekiwań klientów przedsiębiorcy, decydują …
W związku ze zmianami wynikającymi z rządowego projektu nowelizacji ustawy o PIT i ustaw tzw. Polskiego Ładu 2.0, zmianom ulegają przepisy dotyczące składek na ubezpieczenie …
Wypowiedzenie umowy stanowi najczęstszą formę rozwiązania stosunku pracy. Warto jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju umowy, przyjmuje ono różne formy. Chcąc skutecznie wypowiedzieć umowę …
Sprawozdanie finansowe to dokument, który zawiera informacje o rocznej działalności przedsiębiorstwa z punktu widzenia finansowego. Określone przepisami prawa podmioty zobowiązane są do jego złożenia w …
Dla każdego przedsiębiorcy kontakt z pewnymi instytucjami jest nieunikniony, jednak nie każdą sprawę załatwiać trzeba osobiście. Znacznym ułatwieniem w komunikacji z urzędami jest możliwość upoważnienia …
Formularz NIP-2 to zgłoszenie o charakterze identyfikacyjnym lub aktualizacyjnym. Deklaracja składana jest do właściwego urzędu skarbowego przez wybrane osoby prawne, instytucje oraz organizacje. NIP-2 składany …
W dobie digitalizacji działalności gospodarczej, wszechobecnej pracy zdalnej i coraz dłuższej listy tzw. wolnych zawodów wirtualne biuro nie dziwi już chyba nikogo. Nie chcesz lub …
Ulga podatkowa B+R, czyli ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania wydatków związanych z prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych. Przynależna jest ona podatnikom …
Każdy pracodawca ma prawo do rozwiązania umowy zawartej z pracownikiem. Jednym ze sposobów zakończenia stosunku pracy jest wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę. O czym …
Wiele przedsiębiorstw rozpoczynających współpracę z danym kontrahentem, chce uzyskać rzetelne informacje dotyczące wskazanego podmiotu. Obecnie jest to możliwe za pomocą odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, …
Stowarzyszenie, czyli dobrowolne, samorządowe i trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych to obok fundacji jedna z najpopularniejszych form organizacji pozarządowych. Co istotne, do jego założenia nie …
Działalność nierejestrowana, nazywana także działalnością nieewidencjonowaną lub działalnością nierejestrową, to działalność, która ze względu na poziom przychodów nie jest uznawana za działalność gospodarczą. Możesz prowadzić …
Dokonując kupna samochodu poza granicami kraju, od sprzedawcy, którego siedziba znajduje się w obrębie Unii Europejskiej, dochodzi do wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru. W takiej sytuacji kupujący …
Książka przychodów i rozchodów to niezbędny element działalności w przypadku wszystkich osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółek, których właścicielami są osoby fizyczne. Przeczytaj …
Fundacja jest organizacją pozarządową, którą można ustanowić w celach społecznych lub gospodarczo użytecznych, zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej. Zasady jej założenia zostały szczegółowo określone …
Rejestracja spółki przez Internet pozwala na usprawnienie całego procesu i jest rozwiązaniem znacznie tańszym niż korzystanie z pomocy notariusza. Warto jednak wiedzieć, że założenie spółki …
Pojazdy, które wykorzystywane są przez przedsiębiorców jako samochody firmowe, podlegają odliczeniu 100 proc. lub 50 proc. podatku VAT. Łączy się to z pewnymi formalnościami, wśród …
Obecnie zatrudnienie Ukraińca we własnym przedsiębiorstwie staje się dużo szybsze i łatwiejsze. Wszystko ze względu na wprowadzenie szczególnych przepisów, ułatwiających obywatelom tego kraju legalny pobyt …