Coworking — czy warto?
Coworking, podobnie jak wirtualne biuro, staje się coraz bardziej popularny wśród młodych przedsiębiorców, freelancerów oraz właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych. Zjawisko to niezwykle rozwinęło się w …
Coworking, podobnie jak wirtualne biuro, staje się coraz bardziej popularny wśród młodych przedsiębiorców, freelancerów oraz właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych. Zjawisko to niezwykle rozwinęło się w …
Kontrola skarbowa nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Z pewnością niejeden przedsiębiorca miał okazję się o tym przekonać. Aby uniknąć niepotrzebnych kontroli i zaoszczędzić czas zarówno …
W świetle obowiązujących przepisów, od 1 stycznia 2017 r. dla osób pracujących na umowę zlecenie oraz umowie o świadczenie usług, obowiązuje minimalna stawka brutto za …
Działalność nierejestrowana potocznie nazywana jest firmą na próbę lub działalnością nieewidencjonowaną. Stanowi ona rozwiązanie umożliwiające prowadzenie handlu oraz świadczenie usług, bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej. …
REGON to skrót od nazwy oficjalnego rejestru prowadzonego przez Prezesa Urzędu Statystycznego tj. Rejestru Gospodarki Narodowej. Obok pojęcia REGON wyróżnia się także numer REGON, który …
Numer NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej to dziesięciocyfrowy unikatowy numer podatnika. Jeśli jesteś osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, masz obowiązek posługiwania się nim w celu …
Wypowiedzenie umowy stanowi najczęstszą formę rozwiązania stosunku pracy. Warto jednak pamiętać, że w zależności od rodzaju umowy, przyjmuje ono różne formy. Chcąc skutecznie wypowiedzieć umowę …
Każdy pracodawca ma prawo do rozwiązania umowy zawartej z pracownikiem. Jednym ze sposobów zakończenia stosunku pracy jest wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę. O czym …
Stowarzyszenie, czyli dobrowolne, samorządowe i trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych to obok fundacji jedna z najpopularniejszych form organizacji pozarządowych. Co istotne, do jego założenia nie …
Działalność nierejestrowana, nazywana także działalnością nieewidencjonowaną lub działalnością nierejestrową, to działalność, która ze względu na poziom przychodów nie jest uznawana za działalność gospodarczą. Możesz prowadzić …
Fundacja jest organizacją pozarządową, którą można ustanowić w celach społecznych lub gospodarczo użytecznych, zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej. Zasady jej założenia zostały szczegółowo określone …
Rejestracja spółki przez Internet pozwala na usprawnienie całego procesu i jest rozwiązaniem znacznie tańszym niż korzystanie z pomocy notariusza. Warto jednak wiedzieć, że założenie spółki …
Obecnie zatrudnienie Ukraińca we własnym przedsiębiorstwie staje się dużo szybsze i łatwiejsze. Wszystko ze względu na wprowadzenie szczególnych przepisów, ułatwiających obywatelom tego kraju legalny pobyt …
Zmiana siedziby spółki wiąże się z podjęciem szeregu czynności, które wynikają wprost lub w sposób pośredni z przepisów prawa. Warto podkreślić, że obowiązki, które należy …
Zatrudnienie pracownika na umowę o pracę wiąże się z szeregiem formalności. Każdy pracodawca powinien dopilnować, aby jego przyszły pracownik wypełnił i podpisał komplet niezbędnych dokumentów. …
Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to forma prawna przedsiębiorstwa, w której pełne udziały ma tylko jedna osoba. Właściciel jest więc jedynym wspólnikiem i jedynym członkiem …
Zmieniłeś adres zamieszkania? Posługujesz się inną skrzynką pocztową i numerem telefonu? A może posiadasz nowy rachunek osobisty? W takim wypadku będziesz musiał poinformować o tym …
Zmęczyła Cię praca na etacie? A może masz pomysł na własną firmę? W takiej sytuacji powinieneś pomyśleć o założeniu działalności gospodarczej i samodzielnym prowadzeniu biznesu. …
Każdy przedsiębiorca prowadzący własną działalność zobowiązany jest do określenia kodu PKD, który najtrafniej scharakteryzuje rodzaj jego przedsięwzięcia. Jest to ważny krok na drodze każdego właściciela, …
Faktura VAT jest podstawowym dokumentem potwierdzającym sprzedaż towarów lub świadczenie usług, które objęte są obowiązkiem rozliczenia podatku VAT. Jednak nie zawsze taki obowiązek występuje. Z …