Każdy przedsiębiorca prowadzący własną działalność zobowiązany jest do określenia kodu PKD, który najtrafniej scharakteryzuje rodzaj jego przedsięwzięcia. Jest to ważny krok na drodze każdego właściciela, może on bowiem pomóc bądź zaszkodzić funkcjonowaniu firmy. Co trzeba wiedzieć o kodzie PKD?
Czym jest kod PKD?
Polska Klasyfikacja Działalności, w skrócie PKD, to system umożliwiający dokładne scharakteryzowanie rodzaju działalności gospodarczej. Pełni on głównie funkcję statystyczną, rachunkową i ewidencyjną, umożliwiając skuteczną systematyzację podmiotów w kraju.
Na podstawie kodu PKD z łatwością można ustalić, czym zajmuje się dana działalność. Jeśli firma oferuje usługi, których nie da się zawrzeć jednym kodem, możliwe jest dodawanie kodów dla działalności dodatkowych.
Struktura kwalifikacji PKD
Kod PKD składa się z 5 znaków, tworzących razem pięciopoziomową kwalifikację podmiotu. Co oznaczają poszczególne elementy kodu?
- Sekcja – symbol składający się z jednej litery; wskazuje, który z 21 szeroko pojętych rodzajów działalności reprezentuje dana firma
- Dział – dwucyfrowy kod numeryczny dzielący ogólną strukturę na 88 grupowań rodzajów działalności
- Grupa – trzycyfrowy kod numeryczny zawierający 272 rodzaje działalności w zależności od procesu produkcyjnego, przeznaczenia produkcji, bądź rodzaju usługi lub charakterystyki jego odbiorcy
- Klasa – czterocyfrowe oznaczenie składające się z 615 rodzajów działalności w zależności od specjalizacji procesu produkcyjnego lub działalności usługowej
- Podklasa – pięcioznakowy kod alfanumeryczny, zawierający 654 grupowania; poziom wyodrębniający działalności typowych dla polskiej gospodarki; jeśli dane przedsięwzięcie nie jest charakterystyczne wyłącznie w Polsce, jego kod PKD nie ma podklasy, w zamian figuruje natomiast litera “Z”
Jak ustalić kod PKD dla swojej działalności?
Wybór kodu PKD jest obowiązkowy już w momencie rejestracji działalności. W przypadku trudności z doborem kodu, podpowiedzi możemy szukać w specjalnej wyszukiwarce PKD, dostępnej na stronie gov.pl. Alternatywną opcją jest również złożenie wniosku o nadanie numeru kwalifikacyjnego w Urzędzie Statystycznym. Decydując się na te rozwiązanie trzeba się jednak liczyć z czasem oczekiwania na odpowiedź instytucji.
Kod PKD a tarcza antykryzysowa
Prawidłowy dobór kodu może okazać się szczególnie pomocny, gdy przedsiębiorca będzie zamierzał ubiegać się o dotacje lub pomoc w ramach tarczy antykryzysowej. Zły kod PKD utrudni firmie otrzymanie takich środków, ponieważ nie będzie on trafnie określał rodzaju działalności.
Zmiana PKD
Równie istotne jest aktualizowanie PKD w momencie zmian działań przedsięwzięcia. Kody można modyfikować w każdym momencie, jednak w zależności od rodzaju działalności zmiany należy przeprowadzić w innym miejscu. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych proces jest prosty, wszelkich poprawek dokonamy bowiem rejestrze CEiDG. Dla spółek cywilnych miejscem aktualizacji będzie rejestr REGON. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinny złożyć odpowiedni wniosek do KRS, poprzedzony zgromadzeniem wspólników bądź wizytą u notariusza (determinuje to sposób założenia spółki). Kody można również dodawać bądź usuwać, w zależności od potrzeby danego przedsiębiorstwa.
Jeśli posiadasz wątpliwości jakie kody PKD wybrać do swojej działalności gospodarczej zapraszamy do współpracy z naszym biurem rachunkowym online. Nasi eksperci doradzą Ci, które kody PKD będą odpowiednie do profilu Twojej firmy.
Zobacz również:
Czym jest spółka z o.o. w organizacji?