Przedsiębiorco, doskonale wiesz, że w biznesie zawsze przyda się praktyczna wiedza z zakresu księgowości, podatków i zarządzania finansami. Przepisy i regulacje w tym zakresie często się zmieniają, a śledzenie ich na bieżąco może zająć mnóstwo czasu. Jeśli będziesz regularnie czytał nasz poradnik przedsiębiorcy, problem z brakiem bieżących informacji z zakresu księgowości, podatków czy prawa nie będzie Cię dotyczył.
W naszym poradniku znajdziesz obszerną wiedzę, która pomoże Ci wybrać rozwiązania odpowiednie dla Twojej firmy. Dzięki naszemu poradnikowi przedsiębiorcy zawsze będziesz na bieżąco z informacjami dotyczącymi finansów i księgowości Twojej firmy. O prawie i księgowości piszemy tak, aby było to zrozumiałe i proste dla każdego właściciela firmy.
W naszym poradniku, znajdziesz informacje o:
Prowadzeniu biznesu
Zmianach prawnych i administracyjnych
Prowadzeniu wirtualnego biura i posiadaniu wirtualnego adresu
Księgowości, doradztwie podatkowym, zatrudnianiu pracowników, rozliczeniach i fakturach
Usługach B2B, zakładaniu firm, prowadzeniu i likwidacji sp. z o.o., zakupie gotowych spółek
Zaczynasz swoją pierwszą działalność gospodarczą? A może rozpoczynasz jej prowadzenie po upływie pięciu lat od zawieszenia lub zamknięcia poprzedniej? Sprawdź, na czym polega ulga na …
Stworzenie trafnej nazwy dla firmy może okazać się nie lada wyzwaniem. Dotyczy to zwłaszcza osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie. Ma to …
Osoba prawna oraz osoba fizyczna jest podmiotem prawa cywilnego. Oba terminy wyróżniają inne cechy, które nadają odmienne uprawnienia w obrocie gospodarczym. Z tego powodu kluczowe …
Zmiana biura rachunkowego w każdym przedsiębiorstwie, odbywa się zwykle na przełomie roku kalendarzowego. Wówczas właściciele firm starają się dopełnić wszelkich formalności, aby wraz z początkiem …
Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ZUS, będzie ustawowo zobowiązany do posiadania aktywnego konta na PUE ZUS – Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki …
Wraz z postępem technologii obserwujemy także wzrost cyfryzacji w wielu dziedzinach życia. Kolejnym krokiem w tym obszarze jest elektroniczne fakturowanie za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur, …
Coworking, podobnie jak wirtualne biuro, staje się coraz bardziej popularny wśród młodych przedsiębiorców, freelancerów oraz właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych. Zjawisko to niezwykle rozwinęło się w …
Kontrola skarbowa nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Z pewnością niejeden przedsiębiorca miał okazję się o tym przekonać. Aby uniknąć niepotrzebnych kontroli i zaoszczędzić czas zarówno …
Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, zobowiązana jest do składania deklaracji podatkowych oraz rozliczania podatków, które powinna odprowadzać we właściwym urzędzie skarbowym. Dlatego dokonując zmiany …
Każda osoba decydująca się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, zobowiązana jest do wskazania adresów wymaganych przy wypełnianiu formularza CEIDG-1. Należy do nich przede wszystkim, adres …
Minimalna krajowa, czyli minimalne wynagrodzenie za pracę, które powinien otrzymywać każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin, jest z góry określona. …
Zapotrzebowanie wielu przedsiębiorstw na wynajem przestrzeni biurowej, w perspektywie ostatnich lat uległo ogromnym zmianom. Przyczynił się do tego postęp technologiczny oraz liczne czynniki warunkujące potrzebę …
Pomimo zmian w przepisach, umowa zlecenie należy do jednej z najczęściej zawieranych umów cywilnoprawnych w Polsce. Obecnie wynagrodzenie z jej tytułu zostało uzależnione od wysokości …
W świetle obowiązujących przepisów, od 1 stycznia 2017 r. dla osób pracujących na umowę zlecenie oraz umowie o świadczenie usług, obowiązuje minimalna stawka brutto za …
Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło nowe możliwości biznesowe i ułatwiło dostęp do rynków państw członkowskich. Wielu przedsiębiorców korzysta z tych udogodnień, prowadząc wymianę handlową …
Działalność nierejestrowana potocznie nazywana jest firmą na próbę lub działalnością nieewidencjonowaną. Stanowi ona rozwiązanie umożliwiające prowadzenie handlu oraz świadczenie usług, bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej. …
Każdy dokument składany za pośrednictwem internetu do urzędu, bądź innego organu państwowego musi zawierać podpis. Obecnie wiele spraw załatwić można przez internet, nawet nie wychodząc …
Outsourcing to zapożyczenie z języka angielskiego, oznaczające korzystanie z usług firm zewnętrznych, przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Do najpopularniejszych form należy outsourcing usług biurowych, takich jak …
REGON to skrót od nazwy oficjalnego rejestru prowadzonego przez Prezesa Urzędu Statystycznego tj. Rejestru Gospodarki Narodowej. Obok pojęcia REGON wyróżnia się także numer REGON, który …
Numer NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej to dziesięciocyfrowy unikatowy numer podatnika. Jeśli jesteś osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, masz obowiązek posługiwania się nim w celu …