Uchylenie uchwały zgromadzenia wspólników
Podczas zgromadzenia wspólników w spółce z o.o. podejmowane są kluczowe dla funkcjonowania firmy decyzje, które obejmują takie kwestie jak likwidacja spółki, podwyższenie i obniżenie kapitału …
Podczas zgromadzenia wspólników w spółce z o.o. podejmowane są kluczowe dla funkcjonowania firmy decyzje, które obejmują takie kwestie jak likwidacja spółki, podwyższenie i obniżenie kapitału …
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to niezwykle popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej. Niektórzy obawiają się jedynie wypłacania z niej środków pieniężnych. Dlaczego? Spółka z o.o. jest …
Uchwała zgromadzenia wspólników to kluczowy dokument stanowiący o zmianach w spółce i jej działaniu. Zgodnie z art. 227 Kodeksu spółek handlowych wspólnicy spotykają się na …
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to niezwykle popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej. Sprawdź, czym jest jej rada nadzorcza. Kto i jak ją powołuje oraz jakie są …
Podział udziałów po rozwodzie jest tematem, wokół którego w dalszym ciągu krąży wiele niedomówień i niejasności. Sytuacja wydaje się jeszcze bardziej skomplikowana w sytuacji udziałów …
Wycena wartości spółki umożliwia określenie wartości jej udziałów. W niektórych sytuacjach wydaje się ona jednym możliwym wyjściem z kłopotliwego położenia, którym może okazać się np. …
Spółka cywilna stanowi obecnie jedną z najpopularniejszych form współpracy, na jaką decydują się przedsiębiorcy. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech tego rodzaju spółki jest fakt, iż …
Ochrona prawna marki to dziedzina, która owiana jest wieloma mitami. Niektórzy twierdzą, że sama rejestracja firmy w KRS lub CEIDG, stanowi wystarczającą podstawę do zabezpieczenia …
Likwidacja spółki i wykreślenie jej z Krajowego Rejestru Sądowego to poważny krok, który podejmują przedsiębiorcy zwłaszcza w trudnej sytuacji finansowej. Kryzys gospodarczy i rosnąca inflacja …
Czynny żal daje szansę uniknięcia poważnych konsekwencji, wynikających z popełnienia karalnego czynu skarbowego. Nie zawsze jednak sytuacja jest tak prosta, jak może się wydawać — …
Umorzenie udziałów w Spółce z o.o. polega na całkowitym lub częściowym wykluczeniu wspólnika z kapitału zakładowego. Warunkiem koniecznym jest jednak przewidzenie takiego procesu w swojej …
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, mianem spółki partnerskiej określa się osobową spółkę prawa handlowego, dedykowaną do prowadzenia działalności przez osoby wykonujące wolne zawody. Z uwagi na …
Praca zdalna stała się codziennością, odkąd pandemia na dłuższy czas zatrzymała nas w mieszkaniach. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy musieli metodą prób i błędów odnaleźć …
Rozpoczynając działalność gospodarczą przedsiębiorcy najczęściej decydują się na prowadzenie jej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Głównym powodem jest szybkość i łatwość jej rejestracji oraz prowadzenia. …
Rozwiązanie spółki, bez względu na jej formę prawną, pociąga za sobą szereg konsekwencji. Przede wszystkim oznacza ono ustanie bytu prawnego jakim spółka była do tej …
Ogromne wsparcie dla firm w ramach Funduszu Europejskiego dla Nowoczesnej Gospodarki — aż 2,8 mld euro dotacji dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na rozwój …
Jak wskazują statystyki, w 2022 roku upadłość ogłosiły 2752 przedsiębiorstwa, co oznacza wzrost o 30 proc. względem 2021 roku. Mając na uwadze wydarzenia ostatnich lat, …
W sektorze finansów funkcjonują głównie dwa terminy – brutto i netto. Pojęcia te mogą dotyczyć m.in. wartości cen czy wysokości wynagrodzenia, dlatego bardzo ważne jest, …
Rozwiązanie spółki bez jej likwidacji to sposób na uniknięcie sformalizowanego, czasochłonnego i kosztotwórczego postępowania likwidacyjnego. Czy decydując się na takie zakończenie bytu prawnego spółki musisz liczyć …
Zaczynasz swoją pierwszą działalność gospodarczą? A może rozpoczynasz jej prowadzenie po upływie pięciu lat od zawieszenia lub zamknięcia poprzedniej? Sprawdź, na czym polega ulga na …