Jak założyć własną firmę?

Poradnik przedsiębiorcy Biznes Hub

Zmęczyła Cię praca na etacie? A może masz pomysł na własną firmę? W takiej sytuacji powinieneś pomyśleć o założeniu działalności gospodarczej i samodzielnym prowadzeniu biznesu. Z naszego artykułu dowiesz się, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą i spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Własna firma – jakie są dostępne możliwości?

W zależności od planu na prowadzenie działalności i budżetu firmy możesz wybrać różne formy organizacyjne przedsiębiorstwa. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ tego typu rozwiązanie zapewnia przedsiębiorcy większe bezpieczeństwo finansowe i pozwala na ciągły rozwój firmy, np. poprzez zakładanie spółek-córek. Alternatywą dla spółki jest jednoosobowa działalność gospodarcza, która cechuje się łatwym i tanim procesem zakładania firmy.

Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej krok po kroku

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszym i najszybszym sposobem na założenie własnej firmy. Co więcej, można to zrobić całkowicie bezpłatnie – możesz wystartować ze swoim przedsiębiorstwem w zaledwie jeden dzień! Jedyne, co trzeba zrobić, to wypełnić wniosek CEIDG-1, za pośrednictwem którego zgłosisz otwarcie firmy do wszystkich urzędów: Urzędu Skarbowego, ZUS lub KRUS, a nawet do Głównego Urzędu Statystycznego.

Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, możesz rozliczać się zazwyczaj na zasadach ogólnych (stawka 17% i 32% w zależności od przychodu) lub podatkiem liniowym, którego stawka wynosi 19% niezależnie od przychodu. Innymi możliwościami rozliczania podatku, z których mogą korzystać jednoosobowe działalności, jest ryczałt ewidencjonowany i karta podatkowa (jednak to ostatnie rozwiązanie nie jest obecnie dostępne dla nowych przedsiębiorców).

W CEIDG-1 wpisujesz również kody PKD, które stanowią informacje o profilu Twojej działalności. Do wyboru masz 400 kodów, ale dla swojej działalności możesz wybrać ich nie więcej niż 10 – w tym jeden będący głównym obszarem Twojej działalności.

Jednoosobowa działalność gospodarcza, a wirtualne biuro

Przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej wymagane jest podanie stałego miejsca wykonywania działalności. Jeśli przedsiębiorca nie posiada lokalu, wówczas można zarejestrować firmę pod adresem wirtualnego biura. Jest to dużo bezpieczniejsza opcja, niż podawanie swojego prywatnego adresu. Już za kilkadziesiąt złotych miesięcznie wirtualne biura oferują rejestrację firmy pod ich adresem, obsługę korespondencji, także dostęp do sal konferencyjnych.

Po dokonaniu wszelkich formalności warto skupić się na także na innych kwestiach, które pomogą Ci w prowadzeniu biznesu. Jedną z nich jest wybór profesjonalnego biura rachunkowego. Wykwalifikowany księgowy wyręczy Cię w wielu obowiązkach, dopilnuje terminów płatności i podpowie, z jakich ulg możesz skorzystać i o jakie dotacje się ubiegać. Dobre biuro księgowe może znacznie przyczynić się do rozwoju Twojej firmy.

Ostatnim krokiem przy zakładaniu działalności jest wyrobienie pieczątki oraz utworzenie firmowego konta bankowego. Żadna z tych czynności nie jest obowiązkowa, lecz mogą one ułatwić codzienne funkcjonowanie. Pieczątka firmowa jest przydatna zwłaszcza w sytuacji, kiedy prosisz kogoś o wystawienie faktury na firmę – zamiast każdorazowego podawania danych firmy, wystarczy przyłożenie pieczątki. Konto firmowe natomiast pozwala na oddzielenie prywatnych wydatków od wydatków Twojego przedsiębiorstwa. Jeśli konto prywatne jest jednocześnie kontem Twojej firmy, to pamiętaj, że w przypadku kontroli Urząd Skarbowy ma wgląd także w Twoje osobiste wydatki. Zastanów się więc, czy utworzenie konta firmowego nie będzie dla Ciebie bardziej komfortowe.

Wady jednoosobowej działalności gospodarczej

Decydując się na założenie własnej firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, musisz liczyć się również z tym, że w razie niepowodzenia i kłopotów finansowych, odpowiadasz za zobowiązania biznesu całym swoim majątkiem. Oznacza to, że mogą Ci zostać odebrane dobra osobiste, jak np. samochód. Prowadzenie jednoosobowej działalności wiąże się więc ze sporym ryzykiem w tej sferze. Dla osób, które chciałyby w jakiś sposób zabezpieczyć swoje finanse, polecaną formą prowadzenia działalności jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

A może spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, należy dysponować kapitałem zakładowym w wysokości co najmniej 5 000 zł. Spółka posiada odpowiedzialność prawną, jest więc bytem odrębnym od swoich założycieli. Dzięki temu przedsiębiorca nie odpowiada za zobowiązania spółki osobistym majątkiem, a w razie biznesowego niepowodzenia traci wyłącznie wniesiony do spółki kapitał.

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można założyć na dwa sposoby: u notariusza lub przez Internet, za pomocą rządowego systemu S24. Wizyta u notariusza jest lepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorców nie mających dużego doświadczenia w zakładaniu spółek. Do powołania spółki konieczne jest utworzenie umowy spółki, w której znajdą się najważniejsze informacje o nowopowstałym przedsiębiorstwie, m.in. dane wspólników oraz określenie firmy i siedziby spółki. Założenie spółki u notariusza trwa około kilku tygodni.

Założenie spółki przez Internet jest szybszą i tańszą metodą niż założenie spółki u notariusza. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest rejestrowana w ciągu doby od złożenia wniosku. Umowa spółki jest jednak przygotowywana z gotowych szablonów, więc niemożliwe jest tworzenie bardziej skomplikowanych umów. Do stworzenia spółki przez Internet konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub uwierzytelnionego podpisu ePUAP. Z momentem ogłoszenia spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, zyskuje ona pełnię praw.

Czy warto zakładać własną działalność gospodarczą?

Niekwestionowaną korzyścią wynikającą z założenia własnego biznesu jest okazja do stworzenia sobie miejsca pracy, w którym będziesz się czuł najlepiej. Tego rodzaju wolność pozwala również na stworzenie czegoś na własnych zasadach i daje poczucie niezależności, ale wiąże się to również z ogromną odpowiedzialnością, zwłaszcza w sytuacji, kiedy zatrudniasz pracowników.

Przed założeniem własnej działalności powinieneś więc obliczyć oczekiwane dochody i koszty stałe, które będzie generować Twoja firma. Zastanów się też nad formą organizacyjno-prawną biznesu i pamiętaj, że niekiedy prowadzenie własnego przedsiębiorstwa może być ryzykowne, więc dokładnie przeanalizuj wszystkie dostępne opcje.

Jeśli jesteś zdecydowany na założenie własnej działalności i szukasz siedziby firmy, zobacz naszą ofertę wirtualnego biura w Warszawie.

Zobacz również:
Księgowość online a biuro rachunkowe online – co wybrać?
Dlaczego warto skorzystać z usług wirtualnego biura?

Masz pytania dotyczące tego artykułu? Napisz do nas!