Księgowość online a biuro rachunkowe online – co wybrać?

Poradnik przedsiębiorcy Biznes Hub

Każda osoba prowadząca własną firmę wie, jak ważne jest dbanie o poprawność dokumentacji i pilnowanie terminów wszelkich rozliczeń. Dlatego tak istotny jest wybór odpowiedniego biura rachunkowego. Aby ułatwić sobie pracę, możliwe jest skorzystanie z usług księgowości online lub biura rachunkowego online. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, czym te dwie usługi się od siebie różnią i które rozwiązanie warto wybrać.

W zależności od tego, czy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, czy działamy w ramach spółki, nasze potrzeby mogą się różnić. W przypadku JDG wystarczy księgowość uproszczona, w przypadku spółki kapitałowej konieczne jest przejście na pełne księgi. Od profilu działalności zależy też, czy nasza firma będzie gromadziła mniej, czy więcej wszelkiego rodzaju dokumentacji.

Generalnie rzecz ujmując, przedsiębiorcy mają do dyspozycji dwa rozwiązania:

1. Księgowość online
2. Biuro rachunkowe online

Omówmy teraz krótko te dwie opcje:

Czym jest księgowość online?

Księgowość online to po prostu narzędzie internetowe (na ogół otwierane z poziomu przeglądarki internetowej), które umożliwia wystawianie i gromadzenie faktur i innych dokumentów księgowych. Bardziej złożone produkty posiadają też dodatkowe możliwości, np. generowanie JPK czy rozliczeń PIT. Najczęściej jednak nie obejmują one żadnej dodatkowej pomocy czy wiedzy, np. w zakresie rozliczeń z ZUS czy urzędem skarbowym. Przedsiębiorca korzystający z księgowości online musi polegać na swojej wiedzy, ponieważ ma dostęp tylko do gotowego rozwiązania technicznego, a nie do żywego księgowego, który może odpowiedzieć na jego pytania lub rozwiać wątpliwości.

Dla kogo księgowość online?

Księgowość online to usługa skierowana przede wszystkim do samozatrudnionych, mikroprzedsiębiorstw i małych firm, w których stale powtarzane są te same czynności gospodarcze, a osoba zarządzająca taką firmą ma wystarczającą wiedzę księgową. Ze względu na niskie koszty, jakie ponosi się, korzystając z księgowego online, to rozwiązanie opłacalne dla firm, których przychód wiąże się z dużą liczbą dokumentów, jednak opiewających na małe kwoty. Korzystając z tradycyjnego biura rachunkowego, może zdarzyć się tak, że cena usługi uzależniona będzie od liczby dokumentów, które dostarczymy księgowemu.

W przypadku księgowości online cena za korzystanie z tego narzędzia jest stała, niezależnie od liczby dokumentów, które musimy wprowadzić do systemu i rozliczyć. 

Czym jest biuro rachunkowe online?

Biuro rachunkowe online to właściwie tradycyjne biuro rachunkowe, ale przeniesione do sieci. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z usług internetowego biura rachunkowego, to naszej firmie zostanie przydzielona dedykowana księgowa, która zajmie się wszystkimi sprawami przedsiębiorstwa. Oznacza to, że taka osoba reprezentuje interesy naszej firmy przed urzędem skarbowym i ZUS-em. Załatwia również wszelkie inne księgowe sprawy za swojego klienta, który kontaktuje się z nią telefonicznie lub mailowo. Co ważne, zwłaszcza na początkowym etapie współpracy, nadal istnieje możliwość spotkań na żywo, które pozwalają rozwiać wszelkie wątpliwości i uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Współpracę z internetowym biurem rachunkowym możemy zacząć już od momentu, gdy decydujemy się na założenie własnej działalności. Pracownicy takiego biura pomogą nam w tym procesie, wspierając swoją wiedzą i doświadczeniem. Internetowe biura rachunkowe często wspierają klientów na każdym etapie działalności. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, w której decydujemy się na otwarcie działalności, jednak nie do końca wiemy, w jakiej formie chcielibyśmy to zrobić – profesjonalny księgowy wskaże różnice pomiędzy formami prowadzonej działalności, co ułatwi podjęcie właściwej decyzji.

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim pełna obsługa księgowa naszej firmy dostępna bez wychodzenia z domu. Internetowe biuro rachunkowe będzie informowało nas o wszelkich zobowiązaniach i opłatach, przypomni również o terminach składania dokumentów potrzebnych np. do uzyskania pieniędzy z tarczy antykryzysowej. Dla przedsiębiorcy istotny może być również fakt, że w przeciwieństwie do tradycyjnego biura rachunkowego, biuro rachunkowe online wszelkie dokumenty przechowuje elektronicznie. Oznacza to, że klient w każdej chwili ma do nich dostęp.

Dla kogo biuro rachunkowe online?

Usługa biura rachunkowego online przeznaczona jest dla wszystkich przedsiębiorców, którzy korzystają z usług tradycyjnego biura rachunkowego, ale chcieliby ułatwić sobie cały proces. Z internetowego biura rachunkowego skorzystają przede wszystkim przedsiębiorcy działający w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, bowiem wiąże się ona z przejściem na pełną księgowość. Nie każdy księgowy może zajmować się prowadzeniem pełnej księgowości, a skorzystanie z usług internetowego biura rachunkowego pozwoli nam zaoszczędzić czas, który trzeba byłoby poświęcić na szukanie osoby o odpowiednich kompetencjach. Biuro rachunkowe online to także dobre rozwiązanie dla osób działających w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, które nie chcą, lub nie mają czasu, aby samodzielnie zajmować się księgowością swojej firmy.

W zależności od profilu naszej działalności i ilości dokumentacji, którą gromadzimy, możemy wybierać pomiędzy skorzystaniem z księgowości online lub biura rachunkowego online. To pierwsze rozwiązanie przyda się osobom, które nie przeprowadzają skomplikowanych procesów księgowych w swojej firmie. Biuro rachunkowe online można z kolei nazwać tradycyjnym biurem rachunkowym przeniesionym do Internetu. Księgowy wesprze nas na każdym etapie działalności, reprezentując naszą firmę np. w urzędzie skarbowym. To rozwiązanie zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy nie chcą zaprzątać sobie głowy kwestiami księgowymi.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, albo interesuje Cię któraś z tych opcji – zapraszamy serdecznie do kontaktu!

Zobacz również:
Jak założyć spółkę z o.o.?

Masz pytania dotyczące tego artykułu? Napisz do nas!

Leave this field blank