Coworking, a biuro serwisowane

Poradnik przedsiębiorcy Biznes Hub

Zapotrzebowanie wielu przedsiębiorstw na wynajem przestrzeni biurowej, w perspektywie ostatnich lat uległo ogromnym zmianom. Przyczynił się do tego postęp technologiczny oraz liczne czynniki warunkujące potrzebę dostosowania się do zmieniającej się sytuacji na świecie. Aktualnie wiele firm, zarówno małych przedsiębiorstw, jak i wielkich korporacji, decyduje się na zmianę dotychczasowego modelu pracy. Jednym z dominujących rozwiązań jest system pracy zdalnej, który w znaczącym stopniu przyczynił się do zmiany tradycyjnej formy funkcjonowania firmy, opartej o pracę w biurze stacjonarnym. Dynamiczne zmiany rynkowe upowszechniły korzystanie z alternatywnych rozwiązań w kwestii wynajmu powierzchni biurowych. Obecnie na popularności zyskują biura serwisowane oraz coworking. Czym się charakteryzują i co je od siebie odróżnia?

Co to jest biuro serwisowane? 

Biuro serwisowane jest to profesjonalna powierzchnia do pracy biurowej, która zawiera pełny serwis. Oznacza to, że przestrzeń jest w pełni przygotowana do użytkowania przez najemców. Największym atutem biura serwisowanego jest fakt, że wynajmujący je przedsiębiorca, nie musi inwestować w wyposażenie lokalu. Podpisując umowę, wraz z przestrzenią do pracy otrzymuje pełen pakiet usług oraz udogodnień, usprawniających codzienne funkcjonowanie firmy.

Jedną z głównych zalet biur serwisowanych jest możliwość najmu krótkoterminowego. To rozwiązanie pozwala zachować elastyczność przy przedłużaniu kontraktu – zwykle można zawrzeć umowę na kolejny miesiąc, bez potrzeby składania deklaracji wieloletniego najmu. Jest to niezwykle dogodne rozwiązanie, które ułatwia kontrolowanie budżetu przedsiębiorstwa. Ponadto biuro serwisowane umożliwia dokonanie opłaty wyłącznie za rzeczywisty czas pracy, a nie w formie czynszu za cały miesiąc. Dodatkowym atutem jest fakt, iż tego rodzaju przestrzeń biurowa jest w pełni wyposażona. To sprawia, że najemca nie ponosi żadnych kosztów kapitałowych ani kosztów wyjścia.  

Warto dodać, że biuro serwisowane dostępne jest w wielu atrakcyjnych lokalizacjach, w dużych miastach w Polsce. Dlatego szukając prestiżowego adresu dla firmy w centrum Warszawy, warto zdecydować się na to rozwiązanie.

Zobacz również: Wirtualne biuro a biuro serwisowane – różnice

Co to jest coworking?

Coworking (z ang. wspólna praca) jest to usługa, dająca możliwość indywidualnej lub zespołowej pracy na wynajmowanej powierzchni biurowej. W praktyce jest to wyodrębniony dział biur serwisowanych, który umożliwia wykonywanie codziennych obowiązków, korzystając z przestrzeni współdzielonej z innymi osobami. 

Do największych zalet coworkingu należy element socjalizacji oraz czynnik współpracy w obszarze roboczym. To środowisko sprzyja nawiązywaniu kontaktów oraz budowaniu społeczności – zarówno w wymiarze biznesowym, jak i towarzyskim.

Większość przestrzeni coworkingowych dysponuje dwoma rodzajami miejsc pracy:

  1. Hot desk – wydzielona przestrzeń do pracy w strefie wspólnej. Decydujący się na nią najemca, może wybrać dowolne biurko w wyznaczonym obszarze. To rozwiązanie wiąże się z częstą zmianą miejsca pracy, w zależności od dostępności w danym dniu. Potocznie biurko typu hot desk nazywane jest miejscem „kto pierwszy, ten lepszy”.
  1. Biurko dedykowane – miejsce w przestrzeni wspólnej, które jest przypisane na wyłączność do konkretnego najemcy. Osoba wybierająca biurko dedykowane, nie musi każdego dnia zmieniać swojego miejsca pracy, ponieważ posiada zarezerwowany boks, wyłącznie na własny użytek.

Oprócz możliwości korzystania z powierzchni roboczej, najemca posiada również dostęp do pełnej oferty usług i udogodnień, oferowanych w danej przestrzeni coworkingowej. Należą do nich urządzenia biurowe, sale konferencyjne, kuchnia z całym wyposażeniem, czy parking dla klientów. 

Czym różni się biuro serwisowane od coworkingu? 

Cechą wspólną biura serwisowanego oraz coworkingu jest ich przeznaczenie – oba rozwiązania służą do pracy biurowej. Natomiast główna różnica polega na tym, iż oferta wynajmu tego typu przestrzeni, skierowana jest do dwóch odmiennych grup klientów. 

Odbiorcami biura serwisowanego są najczęściej wieloosobowe przedsiębiorstwa lub korporacje. Z tego względu przestrzenie biurowe udostępniane najemcom z pełnym serwisem, projektowane są tak, aby posiadały możliwość modyfikacji lub adaptacji, zgodnie z potrzebami użytkowników. Wynajmując biuro serwisowane, przedsiębiorcy otrzymują dostęp do w pełni umeblowanej przestrzeni, wyposażonej w profesjonalne urządzenia biurowe oraz infrastrukturę informatyczną.

Ponadto biuro serwisowane ułatwia pracownikom osiągnięcie możliwie najwyższego stopnia produktywności, zaopatrując ich we wszystkie niezbędne narzędzia do pracy. W praktyce oznacza to, że użytkownicy mogą korzystać z wygodnych i ergonomicznych stanowisk, a wydzielone przestrzenie rekreacyjne pozwalają na odpowiedni wypoczynek w trakcie przerw.

Coworking natomiast rządzi się nieco innymi prawami. Usługa ta adresowana jest przede wszystkim do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, freelancerów, osób uprawiających wolne zawody lub pracowników działających w modelu home office, którzy nie dysponują optymalnymi warunkami do pracy w domu. 

Zobacz również: Jak założyć własną firmę?

Z uwagi na fakt, że z coworkingu korzystają głównie pojedyncze podmioty, cała przestrzeń wspólna jest ujednolicona, bez możliwości dostosowania jej do indywidualnych potrzeb najemcy. Bowiem hot deski, z których można korzystać w dowolnym momencie, są przeznaczone do użytku ogólnego. Nie ma zatem możliwości wyodrębnienia przestrzeni i optymalizacji jej wedle indywidualnych potrzeb i preferencji najemcy. 

Coworking, podobnie jak biura serwisowane, umożliwia najemcom dostęp do wszelkich udogodnień oferowanych przez obiekt. Najczęściej przestrzeń wspólna dysponuje również odseparowaną strefą rekreacyjną. Jest to miejsce, w którym można nawiązywać nowe znajomości oraz tworzyć nowe koncepcje i idee.

Wirtualne biuro – nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych przestrzeni biurowych

Alternatywą dla coworkingu lub przestrzeni serwisowej, jest wirtualne biuro. Jest to rodzaj outsourcingu obsługi biurowej, który oferuje przedsiębiorcom wirtualny adres (np. Warszawa), na który mogą legalnie zarejestrować swoją firmę. Jest także korzystnym rozwiązaniem pod względem wizerunkowym, gdyż przedsiębiorstwo z siedzibą w znanej lokalizacji, jak np. wirtualne biuro Warszawa Wola, robi większe wrażenie na potencjalnych kontrahentach. Oprócz tego zapewnia ono pełną obsługę administracyjną lub księgową, a także dysponuje przestrzenią na meetingi biznesowe. Nasze wirtualne biuro znajdujące się w Warszawie przy ul. Złotej, umożliwia wynajem nowoczesnej i komfortowej salki do spotkań z klientami. 

Zobacz również: Faktura imienna – co to jest?