Wirtualne biuro a biuro serwisowane – różnice

Poradnik przedsiębiorcy Biznes Hub

Sposób prowadzenia działalności gospodarczej w ostatnich latach bardzo się zmienił. Cyfryzacja, praca zdalna, rosnąca liczba jednoosobowych i małych firm powodują, że wirtualne biura i biura serwisowane stają się coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego. Są to rozwiązania, które przynoszą szereg korzyści – od wizerunkowych, przez usprawniające codzienną organizacją, na wymiernych oszczędnościach kończąc. Czym różni się jednak działalność wirtualnego biura od oferty biur serwisowanych? 

Wirtualne biuro i biuro serwisowane – rozwiązanie na miarę potrzeb współczesnego przedsiębiorcy

Rosnąca popularność wirtualnych biur i biur serwisowanych dla nikogo, kto obserwuje polski rynek przedsiębiorstw, nie jest zaskoczeniem. Jak uzasadnić to zjawisko? Przede wszystkim powszechną cyfryzacją, możliwością wykonywania pracy zdalnej (nie tylko w ramach tzw. wolnych zawodów), czy powstawaniem coraz większej liczby małych firm i jednoosobowych działalności gospodarczych przy jednoczesnej chęci podniesienia prestiżu i obniżenia kosztów. 

Wirtualne biura i biura serwisowane są zatem odpowiedzią na oczekiwania przedsiębiorców, którzy muszą posiadać siedzibę lub potrzebują przestrzeni do pracy. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć pojęcia te brzmią bardzo podobnie, w rzeczywistości różnią się od siebie diametralnie. Co oferują wirtualne biura, a czego oczekiwać od biura serwisowanego?

Co to jest biuro wirtualne?

Wirtualne biuro to usługa, która polega na outsourcingu obsługi biurowej. Co zyskujesz? Przede wszystkim wirtualny adres dla swojej firmy, który możesz wskazać we wniosku o wpis do CEIDG lub KRS (w zależności od formy prowadzonej działalności). Wirtualne biura oferują także obsługę twojej korespondencji, w tym jej odbiór, skanowanie, przesyłanie drogą mailową. W zależności od warunków współpracy możesz oczekiwać także obsługi paczek, czy wysyłania dokumentów.

Dla wielu przedsiębiorców ważną usługą oferowaną przez biura wirtualne np. w Warszawie jest wynajem sali spotkań. Dzięki temu spotkania z partnerami biznesowymi możesz odbyć w siedzibie firmy, pod prestiżowym adresem i w komfortowych warunkach. 

Coraz więcej wirtualnych biur oferuje swoim klientom także obsługę księgową.  

Zobacz również: Wirtualne biuro – co to jest?

Co to jest biuro serwisowane?

Biuro serwisowane to zaś przestrzeń biurowa wraz z wyposażeniem, którą wynajmujesz. Warto podkreślić, że biura serwisowane oferują także obsługę recepcyjną, czy odbiór korespondencji. Otrzymujesz jednak nie tylko dostęp do biurka, ale Internetu, niekiedy także dodatkowego sprzętu biurowego np. drukarki, skanera, kserokopiarki, czy sprzętu audiowizualnego. 

Biuro serwisowane zapewnia ponadto usługę sprzątania przestrzeni oraz dostęp do kuchni i toalet. 

Nie sposób nie wspomnieć także o salach konferencyjnych, do których dostęp udostępnia coraz więcej biur serwisowanych. 

Dla kogo wirtualne biuro i biuro serwisowane – różnice

Jak widać, różnic pomiędzy wirtualnym biurem a biurem serwisowanym jest bardzo dużo. Do kogo adresowana jest zatem oferta biura wirtualnego, a dla kogo rozwiązaniem jest biuro serwisowane? Usługi wirtualnych biur adresowane są przede wszystkim do osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą jako adresu siedziby swojej firmy wskazywać adresu domowego. Wiążę się to bowiem z faktem, że domowy adres będzie dostępny publicznie, co może być dyskomfortem dla przedsiębiorcy. Jednocześnie nie potrzebują one do prowadzenia działalności przestrzeni biurowej, ale chcą też podnieść jej prestiż i spotykać się z partnerami biznesowymi w nowoczesnym biurowcu, nie zaś w restauracji lub kawiarni.

Biura serwisowane są zaś odpowiedzią na potrzeby jednoosobowych działalności gospodarczych i małych firm, które potrzebują przestrzeni do pracy. Jednocześnie nie chcą one urządzać własnego biura od podstaw, a wynajem zaaranżowanego oraz w pełni wyposażonego pomieszczenia lub jego części jest dla nich satysfakcjonujący. W tym wypadku trzeba jednak liczyć się ze znacznie większymi wydatkami w porównaniu z kosztami wirtualnego biura.

Rozpoczynasz działalność i potrzebujesz wirtualnego adresu, ale jednocześnie swoją pracę możesz wykonywać z każdego miejsca na świecie, nie potrzebujesz więc przestrzeni biurowej. Poszukujesz wsparcia w prowadzeniu księgowości online lub spraw administracyjnych? Skontaktuj się z naszymi specjalistami z wirtualnego biura w Warszawie przy ul. Złotej 75A i wybierz jeden z oferowanych przez nas pakietów, który będzie najlepiej służył potrzebom Twojej firmy!

Masz pytania dotyczące tego artykułu? Napisz do nas!

Leave this field blank