Zawieszenie działalności gospodarczej z punktu widzenia prawa, jest przerwą w czynnym prowadzeniu własnej firmy. Można tego dokonać w dowolnym momencie, pod warunkiem, że dany przedsiębiorca nie zatrudnia w tym czasie pracowników. Jednak dla wielu początkujących właścicieli biznesów, cała procedura może wydawać się problematyczna. W praktyce okazuje się, że nie jest to skomplikowany proces, a wybór tego rozwiązania, w wielu przypadkach może okazać się znacznie korzystniejszy niż zamknięcie firmy na stałe. Jak zawiesić działalność gospodarczą?
Zawieszenie działalności gospodarczej – kiedy warto rozważyć tę możliwość?
Na polskim rynku istnieje wiele branż, w których świadczenie usług nie jest możliwe lub wystarczająco opłacalne przez cały rok. W przypadku mikro i małych przedsiębiorstw, jest to częsta przyczyna zawieszania działalności gospodarczej. Innym powodem może być doświadczenie niespodziewanej choroby, czy nagła utrata płynności finansowej przez przedsiębiorcę. Wszystkie te sytuacje losowe, mogą znacząco utrudniać normalne funkcjonowanie firmy. Wówczas zawieszenie działalności pomoże odciążyć właściciela biznesu od wydatków związanych z opłacaniem składek społecznych, składki zdrowotnej oraz podatku dochodowego.
Niezależnie od sytuacji, urząd nie będzie domagał się podania przyczyny zawieszenia działalności. Należy jednak pamiętać, że minimalny okres zamknięcia firmy wynosi 30 dni. Przedsiębiorca ma prawo zdecydować, czy chce określić datę wznowienia funkcjonowania działalności, czy też zawiesić ją bezterminowo. Warto również zwrócić uwagę na to, że zawieszenie firmy jest dostępne wyłącznie dla osób, które nie zatrudniają pracowników. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której wszyscy pracownicy przebywają na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.
Zawieszenie działalności gospodarczej a ZUS
W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej, ustaje wymóg opłacania jakichkolwiek składek do ZUS. Wiąże się to jednak z kilkoma istotnymi kwestiami, o których powinien pamiętać każdy przedsiębiorca decydujący się na ten krok. Należy do nich m.in.:
- Niepodzielność składki zdrowotnej – to oznacza, że należność musi zostać opłacona w całości nawet wtedy, gdy działalność gospodarcza była aktywna tylko przez jeden miesiąc. Z tego powodu zaleca się wybierać pierwszy dzień miesiąca, jako datę aktywacji zawieszenia firmy.
- Podzielność składek na ubezpieczenia społeczne – to oznacza, że są one obliczane stosownie do ilości dni w miesiącu, w których była prowadzona działalność gospodarcza. Dla zobrazowania – jeśli zawieszenie firmy zostanie zaplanowane na piąty dzień miesiąca, przedsiębiorca będzie zobligowany do opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne za pięć dni, w których była ona aktywna.
- Ustanie prawa do świadczeń zdrowotnych – zachodzi 30 dni po upływie ostatniego miesiąca, za który opłacono składki zdrowotne. Z tego powodu warto rozważyć dobrowolne zgłoszenie do ubezpieczenia NFZ, o ile przedsiębiorca nie podlega już np. ubezpieczeniu z tytułu umowy o pracę).
Zawieszenie działalności gospodarczej – jakie czynności są dozwolone, a jakie zabronione?
Czynności dozwolone po zawieszeniu działalności gospodarczej, sprowadzają się głównie do zabezpieczenia źródła przychodów oraz zapewnienia bezproblemowego wznowienia firmy w przyszłości. Jednak w świetle obowiązującego prawa, żadna z tych aktywności nie może mieć charakteru regularnego prowadzenie działalności. Nie może również generować bieżących przychodów. Dozwolone działania w zakresie zawieszonej działalności gospodarczej to m.in.:
- regulowanie zobowiązań, przyjmowanie należności oraz osiąganie przychodów wynikających z czynności poczynionych przed zawieszeniem firmy,
- sprzedaż wyposażenia lub środków trwałych, użytkowanych na potrzeby prowadzenia działalności,
- wykonywanie czynności niezbędnych do zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów.
Warto również pamiętać, że zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza, że przedsiębiorca zostaje zwolniony ze wszystkich obowiązków związanych z jej prowadzeniem. Właściciel firmy jest zobligowany do:
- prowadzenia księgowości (zależnie od rodzaju księgowości, sposób jej prowadzenia będzie się różnił w trakcie zawieszenia działalności),
- uczestniczenia w kontrolach oraz postępowaniach podatkowych, sądowych, bądź administracyjnych,
- składania corocznego sprawozdania.
Jak zawiesić działalność gospodarczą?
Przedsiębiorca może zawiesić swoją działalność gospodarczą wybierając jedną z trzech dostępnych możliwości:
- Zgłoszenie online – należy wejść na stronę internetową www.biznes.gov.pl i wybrać zakładkę „Zmień dane w CEIDG”. Następnie należy zalogować się przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu. Po otrzymaniu dostępu do elektronicznego formularza, należy go wypełnić i odesłać. Po przyjęciu wniosku przez CEIDG, na podany przy rejestracji e-mail, zostanie przesłane oficjalne potwierdzenie zakończenia procedury.
- Przesłanie wniosku pocztą tradycyjną – wybierając drogę listowną, na samym początku należy pobrać ze strony internetowej prod.ceidg.gov.pl wniosek CEIDG-1. W pierwszej części formularza należy zaznaczyć opcję „Wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej”. Uzupełniony formularz powinien zostać wysłany listem poleconym na adres urzędu miasta lub gminy, właściwego dla podmiotu którego dotyczy zgłoszenie.
- Wizyta w urzędzie miasta lub gminy – aby skorzystać z tej możliwości, niezbędne jest wypełnienie i własnoręczne podpisanie formularza CEIDG-1, dla jednoosobowej działalności gospodarczej. Podobnie jak w przypadku ścieżki listownej, w pierwszej części formularza należy zaznaczyć opcję „Wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej”. Druk dostępny jest na stronie internetowej prod.ceidg.gov.pl, a także w punkcie informacyjnym urzędu miasta lub gminy. Przy wizycie w urzędzie należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego, w celu potwierdzenia tożsamości.
Zobacz również:
Wznowienie działalności gospodarczej – jak to zrobić?
Minimalna krajowa w 2023 roku