Firma w Czechach a działalność w Polsce

Poradnik przedsiębiorcy Biznes Hub

Prowadzenie działalności gospodarczej w dzisiejszych czasach nie powinno i nie musi ograniczać się do lokalnego rynku. Nic w tym dziwnego, że rejestrowanie firm poza granicami kraju i prowadzenie tam działalności, jak i rejestracja firmy w Polsce, z równoczesnym świadczeniem usług zagranicą stają się coraz bardziej popularne. Jak zatem założyć firmę w Czechach? Czy można prowadząc tam działalność, jednocześnie mieć wirtualne biuro w Polsce? Sprawdzamy!

Czy Polak może założyć firmę w Czechach?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – tak, możesz otworzyć firmę w Czechach, mając obywatelstwo polskie. Zgodnie z przepisami, osoby spoza granic Czech mogą prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach, jak obywatele czescy. Wyjątek może wynikać jedynie z przepisów szczególnych. W kontekście zakładania działalności u naszych południowych sąsiadów pojawia się jedynie pytanie o cel takiej decyzji.

Jak podkreślają eksperci i co jasno wynika ze statystyk, od 2021 roku rośnie liczba przedsiębiorców, którzy planują rozpocząć prowadzenie działalności w Czechach lub chcą przenieść tam już istniejące firmy. Powód w większości tych przypadków jest jeden – obniżenie kosztów, niższe podatki, zwolnienia z VAT. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli działalność gospodarcza została zarejestrowana w Czechach, ale miejsce zamieszkania osoby prowadzącej, główne miejsce świadczenia usług czy biuro będą znajdowały się w Polsce, to opodatkowanie dochodu będzie się odbywało na zasadach polskiego porządku prawnego. Zatem rozwiązanie typu – firma w Czechach, działalność w Polsce – nie jest sposobem na oszczędności.

Warto jednak pamiętać, że wiele osób otwierając firmę w Czechach, zamierza prowadzić tam działalność faktyczną i nie można z góry uznawać tego pomysłu za niewłaściwy. 

Firma w Czechach a wirtualne biuro w Polsce

Prowadzisz firmę w Czechach, ale chcesz mieć wirtualne biuro w Polsce? Nic nie stoi na przeszkodzie. Jeżeli swoje usługi zamierzasz świadczyć na terenie naszego kraju, takie rozwiązanie może być dobrym pomysłem. Szybki i łatwy kontakt z sekretariatem, brak barier językowych lub obaw klientów przed telefoniczną rozmową, korespondencja wysyłana lokalnie, możliwość umówienia spotkania w wirtualnym biurze w Warszawie, a nie w Pradze – to tylko niektóre z korzyści wirtualnego biura dla czeskich firm. Warto też zaznaczyć, że wiele biur wirtualnych dla firm zagranicznych oferuje dodatkowe rozwiązania np. usługi tłumaczeniowe, lub odbiór paczek.

Jeśli jednak działalność w Czechach została założona w celu ominięcia przepisów podatkowych i zmniejszenia kosztów prowadzenia firmy, trzeba pamiętać, że takie rozwiązanie nie przyniesie efektu. Co więcej, jeżeli usługi będą prowadzone na terytorium Czech, planujemy zatrudnić pracowników lub konieczne będzie zgłoszenie do VAT, powstanie obowiązek wynajęcia fizycznego biura na terytorium tego kraju.

Zobacz również: 10 powodów dla których warto wybrać wirtualne biuro na Złotej 75A

Ile kosztuje założenie firmy w Czechach?

Założenie działalności gospodarczej u naszych południowych sąsiadów wiąże się z określonymi kosztami. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej koszt z którym trzeba się liczyć to opłata rejestracyjna, która wynosi 1000 CZK. W razie rejestracji spółki procedura zakładania jest nieco inna, jednak opłata wynosi także 1000 CZK. 

Warto również pamiętać, że na polskim rynku istnieje wiele firm, które oferują usługi kompleksowego wsparcia przy zakładaniu działalności gospodarczej w Czechach. Pomocy można też szukać w wyspecjalizowanych kancelariach adwokackich. Koszty takiej usługi to wydatek rzędu kilkuset złotych w górę, w zależności od formy zakładanej działalności. Należy zaznaczyć, że jest to działanie w pełni legalne – tak jak możliwe jest wsparcie w rejestracji firm zagranicznych w Polsce, tak też można ułatwiać polskim przedsiębiorcom podejmowanie działań poza granicami naszego kraju.

Jak założyć spółkę w Czechach?

Założenie spółki w Czechach nie jest skomplikowaną procedurą. Punktem wyjścia jest wybór jej rodzaju, a kolejnym krokiem – podpisanie umowy spółki. Następnie musisz zgłosić działalność w urzędzie ds. działalności gospodarczej. Wpisu do rejestru może dokonać także notariusz, u którego podpisywałeś umowę spółki w formie aktu notarialnego.   

Zakładając spółkę u naszych południowych sąsiadów należy dodatkowo przedstawić oświadczenie o niekaralności.

Masz pytania dotyczące tego artykułu? Napisz do nas!

Leave this field blank