Działalność gospodarcza dla programisty

Poradnik przedsiębiorcy Biznes Hub

Jesteś programistą, chcesz założyć działalność gospodarczą i nie wiesz czy warto, albo nie jesteś pewien jak się do tego zabrać? Działalność gospodarcza może być dla Ciebie idealnym wyborem! Oto praktyczny poradnik, który krok po kroku poprowadzi cię do upragnionego celu, czyli do własnej firmy. 

Co to jest działalność gospodarcza?

Warto zauważyć, że pojęcie działalności gospodarczej jest regulowane odmiennie przez różne ustawy i na ich potrzeby należy posługiwać się daną definicją.  Jak definiowana jest zatem działalność gospodarcza?

Zgodnie z ustawą z dnia 6 marca 2018 roku Prawo przedsiębiorców, działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Co warte podkreślenia, w Polsce obowiązuje konstytucyjna zasada wolności gospodarczej. Jej ograniczenie może wynikać zaś wyłącznie z ustawy lub ze względu na ważny interes społeczny. 

W myśl ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa, działalność gospodarcza to z kolei każda działalność zarobkowa w rozumieniu Prawa przedsiębiorców, w tym wykonywanie wolnego zawodu, a także każda inna działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek (nawet wtedy, gdy inne ustawy nie zaliczają tej działalności lub osoby ją wykonującej do przedsiębiorców).

Ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług zakłada zaś, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów, które pozyskują zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujące wolne zawody

W ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych działalność gospodarcza oznacza zaś działalność zarobkową wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż lub na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych, która jest prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób ciągły (uzyskane z niej przychody nie są zaś zaliczane do innych przychodów ze źródeł).

Jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku?

To tyle teorii, czas na praktykę. Jesteś programistą, świetnie znasz się na tworzeniu programów komputerowych, ale nie wiesz jak stworzyć własną działalność? Oto krótki poradnik, co powinieneś zrobić krok po kroku.

Krok 1

Zacznij od sprawdzenia tego, czy możesz prowadzić działalność w Polsce. Jeśli jesteś osobą pełnoletnią, ale niekoniecznie obywatelem Polski, możesz z powodzeniem samodzielnie to robić.

Krok 2

Sprawdź, czy musisz rejestrować działalność – jeśli działalność ma przynosić ci niewielkie przychody, możesz prowadzić ją bez spełniania dodatkowych formalności. 

Krok 3

Wymyśl nazwę firmy, bo jest to niezbędne podczas rejestrowania się w CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Pamiętaj, że nazwa ma zawierać co najmniej twoje imię i nazwisko. 

Krok 4

Wybierz adres firmy, który musisz podać podczas rejestracji firmy. Pamiętaj, że zgłaszając daną nieruchomość do CEIDG jako siedzibę, musisz posiadać do niej tytuł prawny. Nie musi być to jednak prawo własności. Coraz większą popularnością cieszą się bowiem adresy wirtualne, inaczej wirtualne biura. Na czym polega ta usługa? Jeśli nie chcesz lub z różnych przyczyn nie możesz zarejestrować działalności pod adresem zamieszkania, możesz skorzystać z adresu wirtualnego biura. Jak to działa? Pod wskazanym w ewidencji adresem nie wykonujesz działalności, ale biuro z jego pracownikiem faktycznie tam istnieje. Poza wyraźnym oddzieleniem prywatnego adresu od adresu firmy, zyskujesz dodatkowy prestiż – wirtualne biuro w centrum Warszawy, przy ul. Złotej 75 A brzmi dobrze, nieprawda?

Krok 5

Wybierz kod PKD działalności – każdy przedsiębiorca, który rejestruje firmę musi bowiem przypisać swoją działalność do określonego w Polskiej Klasyfikacji Działalności kodu. W jakim celu? Kody wykorzystywane są w statystyce publicznej, a w niektórych wypadkach związane są z określonymi formami opodatkowania, czy obligatoryjną rejestracją VAT. Pamiętaj, że możesz wskazać tyle kodów, ile chcesz – ważne, abyś zaznaczył kod główny, czyli taki, który związany jest z działalnością przynoszącą ci największe przychody

Krok 6

Kolejny wybór, przed którym stajesz zakładając działalność gospodarczą, jest określenie formy opodatkowania. Na gruncie polskiego porządku prawnego masz do wyboru opodatkowanie dochodów według zasad ogólnych, czyli tzw. skali podatkowej, stawki liniowej lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. 

Krok 7

Zweryfikuj, jak prowadzić księgowość i jakie składki ZUS musisz zapłacić. Jeśli zdecydujesz się na powierzenie prowadzenia księgowości firmie zewnętrznej, pamiętaj, że takie usługi świadczą także biura wirtualne. Jeżeli zatem korzystasz z wirtualnego adresu, upewnij się, czy poza obsługą korespondencji biuro może zająć się także księgowością twojej firmy.

Zapoznaj się z ofertą naszej księgowości online, którą oferujemy równolegle z wirtualnym adresem dla Twojej firmy!

Krok 8

Zarejestruj firmę, czyli wypełnij wniosek  CEIDG. Pamiętaj, że z łatwością zrobisz to online.

Działalność gospodarcza programisty – kod PKD i forma opodatkowania

Jesteś programistą i zdecydowałeś się na założenie rejestrowanej działalności gospodarczej? Zastanawiasz się, który kod PKD jest właściwy dla wykonywanej przez ciebie działalności? Główny kod dla programisty to 62.01.Z, czyli „działalność związana z oprogramowaniem”. Dodatkowo, jeśli planujesz zajmować się projektowaniem systemów komputerowych, w tym oprogramowania, możesz rozważyć wskazanie jako głównego kodu 62.02.Z, czyli „działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki”. Administratorzy komputerowi wybierają także kod 62.03.Z, czyli „działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi”. Kodem uzupełniającym dla programisty może być zaś kod 62.09.Z, który dotyczy „pozostałej działalności usługowej w zakresie technologii informatycznych i komputerowych”.

Wybierając formę opodatkowania pamiętaj, że jako programista nie masz żadnych ograniczeń. O tym, czy wybierzesz rozliczanie według zasad ogólnych, podatku liniowego, czy ryczałtu możesz zdecydować w oparciu o swoją sytuację.

Zobacz również:
Księgowość online – dlaczego warto?
10 powodów dla których warto zdecydować się na wirtualne biuro na Złotej w Warszawie