Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o.?

Poradnik przedsiębiorcy Biznes Hub

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to niezwykle popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej. Niektórzy obawiają się jedynie wypłacania z niej środków pieniężnych. Dlaczego? Spółka z o.o. jest bowiem podatnikiem podatku dochodowego, łatwo zatem wpaść w pułapkę podwójnego opodatkowania. Czym można jednak go uniknąć?  Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o.?

Podatki w spółce z o.o.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób wypłacać pieniądze ze spółki z o.o. i jak zrobić to korzystnie, warto uprzednio doprecyzować kwestię opodatkowania takiej spółki. Spółka z o.o. to podatnik podatku od dochodów osób prawnych, czyli tzw. CIT. Opłaca go od uzyskanych przez nią dochodów w danym roku podatkowym. Każdy z jej wspólników opłaca zaś podatek dochodowy od osób fizycznych.

Warto także zaznaczyć, że spółka z o.o. jest podatnikiem od towarów i usług tzw. VAT oraz zobowiązana jest do prowadzenia pełnej księgowości. Ciąży na niej również obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego na koniec każdego roku obrotowego. 

Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o. – dywidenda

Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych, wspólnik ma prawo do udziału w zysku, który wynika z rocznego sprawozdania finansowego. Zysk ten musi jednak zostać uprzednio przeznaczony do podziału uchwałą zgromadzenia wspólników. Zatem  wypłata tzw. dywidendy możliwa jest dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. 

Mimo że dywidenda jest częstym sposobem na wypłacanie zysku ze spółki z o.o., to jednak nie jest to korzystna forma pozyskiwania środków. Dlaczego? Przede wszystkim warto podkreślić, że wypłacić można ją tylko raz w roku, po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania. Ponieważ wypłacana jest ona z zysku, nie stanowi ponadto kosztu uzyskania przychodu spółki, co rodzi obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Ponieważ jest ona również dochodem wspólnika, podatek od dochodu musi zapłacić także on. Dochodzi zatem do podwójnego opodatkowania tej samej kwoty. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby tego uniknąć.

Wynagrodzenie z tytułu powołania wspólnika do zarządu spółki

Jeśli wspólnik zostanie powołany do organów spółki z o.o., w tym np. do jej zarządu, przysługuje mu prawo do wynagrodzenia. Czy taki sposób na wypłatę pieniędzy ze spółki z o.o. jest korzystnym rozwiązaniem? Wynagrodzenie dla osoby z powołania podlega opodatkowaniu i odprowadzana jest od niego wyłącznie składka zdrowotna, jednak traktowany jest jako koszt spółki. Tym samym spółka nie zapłaci podatku od dochodów, a zatem w przypadku wypłaty wynagrodzenia wspólnikowi z tytułu powołania go do organów spółki unikamy podwójnego opodatkowania.

Wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspólnik spółki z o.o. zawarł z nią umowę o dzieło. Jedyny warunek, jaki musi zostać zachowany, musi dotyczyć w istocie wykonał on dzieło w rozumieniu ustawy. W takim wypadku również mamy do czynienia z uniknięciem podwójnego opodatkowania. Jeżeli dochodzi do przeniesienia praw autorskich, stosuje się 50 proc. uzyskania przychodu, nie ma też obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie. 

Warto jednak zaznaczyć, że czynności, które wynikają z umowy o dzieło, nie mogą się pokrywać z obowiązkami spoczywającymi na prezesie spółki.

Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia 

Kolejnym sposobem na uniknięcie podwójnego opodatkowania podczas wypłaty środków pieniężnych ze spółki z o.o. jest zawarcie przez wspólnika umowy zlecenia ze spółką. W takim wypadku wynagrodzenie stanowi koszt spółki. O tym, jakie koszty poniesie wspólnik decyduje jego indywidualna sytuacja. Jeśli np. umowa zlecenia jest jego jedyny tytułem do ubezpieczenia, to zobowiązany jest on odprowadzić składkę na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jeśli jednak jest stroną innych umów np. umowy o pracę, to zastosowanie mają ogólne zasady dotyczące opłacania składek w przypadku zbiegu umowy zlecenia z nimi.

W razie zawarcia umowy zlecenia pomiędzy wspólnikiem a spółką z o.o. należy jednak pamiętać, że zakres tej umowy nie może pokrywać się z zakresem jego obowiązków jako wspólnika spółki. Może ona dotyczyć jedynie np. świadczenia specjalistycznych usług. 

Wynagrodzenie z tytułu współpracy B2B

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wspólnicy spółki cywilnej prowadzili jednocześnie działalność gospodarczą. Z powodzeniem mogą także w zakresie tej działalności współpracować ze spółką z o.o. W takim wypadku otrzymują oni dywidendę na zasadach ogólnych, a także z tytułu faktury wystawionej spółce. Warto pamiętać, że stanowi ona koszty dla spółki, a więc rozwiązanie to jest korzystne z punktu widzenia opodatkowania.

Warto jedynie pamiętać, aby nie zawyżać sztucznie wysokości faktury za świadczone usługi lub dostarczone towary. 

Delegacje służbowe, diety, wynajem ruchomości jako sposób na wypłatę pieniędzy ze spółki z o.o.

Jesteś wspólnikiem spółki z o.o., członkiem zarządu i dużo podróżujesz? Pamiętaj, że należy ci się zwrot kosztów podróży. Warunkiem jest, aby wyjazd, za który otrzymasz dietę, był wyjazdem służbowym. Wysokość diety wynosi obecnie 45 zł za dobę podróży, przy czym:

  • w przypadku podróży do ośmiu godzin dieta nie przysługuje;
  • podróż służbowa trwająca od ośmiu do 12 godzin uprawnia do 50 proc. diety;
  • w razie podróży służbowej, która trwa ponad 12 godzin, wspólnikowi przysługuje dieta w pełnej wysokości.

Co istotne, dieta taka nie podlega opodatkowaniu, ani też nie odprowadzasz od niej żadnych składek. Stanowi ona zaś koszt uzyskania przychodu dla spółki z o.o.

Pieniądze ze spółki możesz też otrzymać, wynajmując spółce ruchomości np. maszyny lub nieruchomości. 

Nadal nie wiem jak korzystnie wypłacać pieniądze ze spółki z o.o., której jesteś wspólnikiem? Skorzystaj ze wsparcia specjalistów wirtualnego biura przy ul. Złotej 75 A w Warszawie, którzy kompleksowo zajmą się także prowadzeniem księgowości twojej spółki!

Zobacz również:
Spółka z o.o. a S24
Rada nadzorcza w spółce z o.o.