Cofnięcie likwidacji spółki – jak i kiedy można tego dokonać?

Poradnik przedsiębiorcy Biznes Hub

Likwidacja spółki i wykreślenie jej z Krajowego Rejestru Sądowego to poważny krok, który podejmują przedsiębiorcy zwłaszcza w trudnej sytuacji finansowej. Kryzys gospodarczy i rosnąca inflacja to główne czynniki, które prowadzą do decyzji o zamknięciu działalności.  Niemniej nie każde postępowanie likwidacyjne musi zostać zakończone rozwiązaniem, w niektórych przypadkach możliwe jest cofnięcie likwidacji spółki, o czym mówią przepisy Kodeksu spółek handlowych, a dokładniej art. 273. Cofnięcie rozwiązania spółki z o.o. uchwałą wspólników. 

Decyzja o likwidacji spółki

Jednym ze sposobów rozwiązania spółki z o.o. jest podjęcie uchwały wspólników, na skutek czego dochodzi do otwarcia jej likwidacji. Wówczas likwidator ma w ciągu tygodnia poinformować o tym fakcie KRS. Likwidacja spółki jest procesem, który może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego decyzja o jej cofnięciu w wielu przypadkach pozwala na szybkie odwołanie rozwiązania i przywrócenie jej ponownego działania. Spółka przestaje istnieć, dopiero gdy nastąpi wykreślenie jej z Krajowego Rejestru Sądowego, na skutek uprawomocnienia się postanowienia o rozwiązaniu spółki, co wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego (23 kwietnia 2008 r.). 

Zobacz również: Likwidacja spółki z o.o. – najważniejsze informacje.

Odwołanie likwidacji spółki uchwałą wspólników

Jeśli zarząd podjął uchwałę o likwidacji spółki, lecz nie złożył jeszcze specjalnego wniosku o wykreśleniu jej z rejestru, cofnięcie decyzji wiąże się z koniecznością podjęcia przez wspólników jednomyślnej uchwały o dalszym istnieniu spółki (art. 273 k.s.h.). Niezwykle istotną kwestią jest fakt, że wszyscy wspólnicy muszą jednoznacznie opowiedzieć się za przyjęciem uchwały. To oznacza, że brak obecności podczas głosowania choćby jednej osoby wchodzącej w skład spółki wiąże się z brakiem możliwości przyjęcia uchwały, a tym samym powstrzymaniem postępowania likwidacyjnego. Takie same warunki obowiązują w przypadku oddania nieważnego głosu lub wstrzymania się od decyzji. Przed złożeniem wniosku o wykreślenie spółki z KRS nie ma obowiązku podawania przyczyny decyzji  o uchyleniu przedmiotowej likwidacji, co wynika z prawa, z którego każda spółka może skorzystać. 

Z kolei w sytuacji, gdy wspólnicy chcą cofnąć likwidację spółki, a wniosek o wykreśleniu jej z rejestru został złożony do KRS, konieczne jest uprzednie cofnięcie tego dokumentu, a następnie podjęcie uchwały o dalszym funkcjonowaniu spółki. Po jednomyślnym przyjęciu uchwały likwidator spółki jest zobowiązany do złożenia wniosku o wykreśleniu wpisu o likwidacji w KRS w terminie 7 dni od czasu podjęcia uchwały wspólników. 

Przywrócenie działalności spółki poprzez podjęcie uchwały wspólników nie jest możliwe w przypadku postępowania upadłościowego. Rozpoczęcie tego procesu nie jest jednak równoznaczne z wykreśleniem z KRS i również może zostać powstrzymane. 

Cofnięcie likwidacji spółki po orzeczeniu sądowym

Rozpoczęcie postępowania likwidacyjnego spółki może nastąpić także na skutek orzeczenia sądowego. Wówczas odwołanie procesu rozwiązania jest możliwe tylko wtedy, gdy żądanie dotyczące likwidacji spółki złożył jeden ze wspólników lub członków zarządu spółki, będący wspólnikiem. Co ważne, uchylając proces likwidacyjny, należy powołać nowy zarząd dla ponownie funkcjonującej spółki. 

Cofnięcie likwidacji spółki nie może nastąpić w przypadku, gdy:

  • spółka weszła w postępowanie likwidacyjne na żądanie organu państwowego,
  • z żądaniem o likwidacji spółki wystąpił członek organu spółki – członek zarządu, komisji rewizyjnej lub rady zarządu – niebędący jednocześnie wspólnikiem,
  • z żądaniem o likwidacji spółki wystąpił powołany kurator, 
  • obowiązuje nieważność spółki.

Rozwiązanie spółki a wirtualne biuro

Wspólnicy po podjęciu decyzji o rozwiązaniu spółki często wdrażają radykalne działania, mające na celu skuteczną likwidację. Kroki te obejmują m.in. wypowiedzenie umowy o wynajmie biura. W tej sytuacji, po odwołaniu procesu likwidacyjnego, dobrą opcją jest wynajęcie wirtualnego biura w Warszawie przez Biznes Hub zgodnego z indywidualnymi preferencjami dotyczącymi lokalizacji (na przykład w samym centrum Warszawy) i innych udogodnień. Takie rozwiązanie pozwala także na nadanie wirtualnego adresu, który będzie atrakcyjny dla potencjalnych klientów.