Założenie firmy w formie spółki prowadzonej przez 2 osoby lub większą ilość podmiotów, nie należy do skomplikowanych procesów. Przejście przez niezbędne załatwienia i formalności ułatwia możliwość wybrania sposobu założenia działalności. Można dokonać tego na 2 sposoby — umowa spółki w formie klasycznej, czyli składając akt notarialny, jak również poprzez system S24. Jeżeli pragniesz dowiedzieć się więcej na temat procedury rejestrowania spółki, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.
Współcześnie coraz więcej spraw możemy załatwić przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Sytuacja ta dotyczy również kwestii formalnych jak np. zakładanie własnej działalności. Na obecną chwilę poprzez system S24 zarejestrować można spółkę jawną, komandytową oraz spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). To spore ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy na początku prosperowania zmagają się z wieloma obowiązkami i załatwieniami.
Jak można założyć spółkę? Możliwe sposoby
Pierwszym, tradycyjnym sposobem zarejestrowania spółki jest złożenie aktu notarialnego. Formalność polega na podpisaniu umowy spółki w obecności notariusza.
Drugą z możliwości jest założenie spółki przez Internet. Opcja ta nie wymaga obecności wspomnianego notariusza. Polega na wypełnieniu wzorcowej umowy, dzięki systemowi teleinformatycznemu S24. Z założenia sposób ten umożliwia rejestrację firmy bez dodatkowych formalności zaledwie w 24 godziny.
W obydwu przypadkach można także skorzystać z usług wirtualnego biura i zarejestrować działalność pod wybranym adresem, udostępnianym na mocy umowy przez podmiot operujący biurem.
Umowa spółki i proces zakładania spółki w S24 krok po kroku
Na samym początku należy zarejestrować się w portalu. Proces ten nie jest długi ani skomplikowany — wystarczy podać swoje dane identyfikacyjne. Bardzo ważne jest jednak, aby pamiętać, że konto w portalu zobligowana jest posiadać każda osoba, która będzie podpisywać wniosek dotyczący rejestracji — wspólnicy, osoby reprezentujące i podpisujące umowę.
Następnie wspólnicy zobowiązani są do skompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów, których treść należy umieścić w systemie. Zorganizowanie papierów jest ważne, ponieważ charakteryzowany system udostępnia wzorzec umowy i może nie dysponować resztą wymaganych dokumentów. Pominięcie tego kroku skutkować może niepożądanym wydłużeniem czasu załatwień. Aby ułatwić przygotowania do podpisania umowy oraz rejestracji spółki przez system S24, poniżej wymieniamy kluczowe dokumenty, które trzeba będzie wprowadzić.
- Oświadczenie o statusie cudzoziemca
- Dane osób, które są uprawnione do naznaczania zarządu
- Zgoda na powołanie do reprezentowania spółki wraz z adresem do doręczeń (wymagane w sytuacji, gdy osoba powołana nie podpisuje wniosku)
- Oświadczenie zarządu spółki o wniesieniu kapitału
Dalej należy wybrać rodzaj spółki (jawna, komandytowa, akcyjna), podać jej siedzibę i sformułować oficjalną nazwę. Godną rozważenia opcją jest wirtualne biuro. Daje ono możliwość zarejestrowania siedziby spółki, bez potrzeby fizycznego wynajmowania konkretnego lokalu. Wiąże się to zatem z niższymi opłatami, a także możliwością wyboru prestiżowego adresu. Poza lokalizacją wirtualne biuro Warszawa oferuje także inne funkcje, w tym: usługi sekretarskie odbieranie telefonów i korespondencji.
Po wykonaniu wskazanych kroków przychodzi moment na uzupełnienie wzorca umowy spółki, podpisanie i dołączenie wspomnianych powyżej załączników. Chcąc zatwierdzić umowę spółki w systemie S24 należy złożyć podpis. Można tego dokonać, korzystając z profilu zaufanego, elektronicznego podpisu kwalifikowanego bądź podpisu osobistego.
Niepodważalnym udogodnieniem podczas opisywanego postępowania jest fakt, że w momencie podejmowanych czynności wspólnicy nie muszą przebywać razem przy jednym komputerze czy laptopie. Będąc na odległość, przedsiębiorcy mogą posłużyć się funkcją o nazwie „udostępnij”, dzięki której druga osoba dostaje do podpisu interaktywny formularz. Procedura wygląda tak samo w przypadku, kiedy spółka zawierana jest pomiędzy kilkoma osobami.
Korzystając z podanego systemu, wspólnicy mogą ponadto złożyć wpis do KRS. Wpis drogą internetową powinien zostać złożony szybciej niż ten dokonany w sposób tradycyjny.
Zobacz również: Czym jest wirtualne biuro?
Umowa spółki – opłaty za założenie spółki w systemie S24
Po podpisaniu wzorca umowy odpowiedniej spółki system przenosi wspólników do miejsca, w którym dokonuje się płatności. Formalność tę również załawia się przez Internet, przez ePłatności. Opłaty do uiszczenia to:
- wpis do Krajowego Rejestru Sądowego — 250 zł;
- opłata za pierwszy wpis w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” — 100 zł;
- opłata manipulacyjna operatora płatności.
Korzyści z założenia spółki przez system S24
Zasadniczą korzyścią płynącą z podpisania umowy spółki, korzystając z systemu S24 jest możliwość wykonania czynności z domu, bez dodatkowych formalności. Kolejną zaletą są niższe opłaty. Dokonując czynności przez Internet, wspólnicy ponoszą mniejsze koszty. Porównując, opłata sądowa za rejestrację podmiotu wynosi 500 zł, z kolei załatwiając sprawę online, koszt równy jest połowie podanej stawki. Nie trzeba także płacić za notariusza, którego obecność nie jest wymagana podczas podpisywania umowy spółki przez system teleinformatyczny S24.
Poza podpisaniem umowy spółki i jej zarejestrowaniem oraz złożeniem wpisu do KRS, za pośrednictwem systemu S24 wspólnicy mogą dodatkowo dokonywać wielu innych czynności, związanych z zarejestrowanymi spółkami.
Kiedy nie da się założyć spółki w systemie S24?
W związku z tym, że wzorzec umowy spółki udostępniany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, znajdujący się w systemie S24 jest dość prosty, może nie być korzystny dla skomplikowanych spółek, które potrzebują niestandardowych klauzul umownych. Warto również wiedzieć, że tworząc spółkę za pośrednictwem omawianego systemu, nie ma możliwości, żeby pokryć aportem kapitał zakładowy. Jest to wykonalne jedynie poprzez wkład pieniężny.