Udziały w spółce z o.o. po rozwodzie

Poradnik przedsiębiorcy Biznes Hub

Podział udziałów po rozwodzie jest tematem, wokół którego w dalszym ciągu krąży wiele niedomówień i niejasności. Sytuacja wydaje się jeszcze bardziej skomplikowana w sytuacji udziałów w spółce z o.o., będącej częścią majątku małżeńskiego. Jeżeli zastanawiasz się, jak podzielić udziały po rozwodzie i co mówi o tym prawo, wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule. 

Udziały w spółce z o.o. to jedna z form posiadania udziałów w przedsiębiorstwie. Właściciele takich udziałów nazywani są wspólnikami. W przypadku rozwodu, udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością stają się przedmiotem podziału majątku małżeńskiego.

Majątek wspólny a majątek osobisty — jakie są różnice?

Majątek wspólny oraz majątek osobisty to dwa różne określenia. Odnoszą się do rozbieżnych rodzajów majątku, rozróżnianych najczęściej w kontekście prawa rodzinnego i spadkowego. Chcąc odpowiednio zrozumieć, w jaki sposób przebiega podział udziałów po rozwodzie, najpierw warto zapoznać się ze znaczeniem obydwu rodzajów majątków.

Majątek osobisty przysługuje wyłącznie jednej osobie, co oznacza, że jest przez nią zarządzany. W skład majątku osobistego mogą wchodzić m.in. przedmioty osobiste, jak również nieruchomości, czy udziały w spółkach, które zostały nabyte przed ślubem lub w trakcie małżeństwa — w wyniku darowizny, spadku lub dziedziczenia, dotyczącego jednego z małżonków. 

Z kolei majątek wspólny powstaje w wyniku zawarcia małżeństwa i jest zarządzany oraz dysponowany przez oboje małżonków. Jeżeli udziały spółki z o.o. nabyte zostały w trakcie trwania małżeństwa, a partnerzy nie podpisali intercyzy, uznaje się je za część majątku wspólnego. W przypadku rozwodu udziały te podlegają zatem rozdziałowi między małżonków.

Rozwód a udziały w spółki z o.o w majątku wspólnym

Po rozwodzie małżeństwo musi dokonać podziału swoich majątków. W pierwszej kolejności należy jednak orzec, co jest zaliczane do wspólnego majątku pary. Jeżeli po ślubie małżeństwo nabyło udziały w spółce, nie określając inaczej w umowie przedmałżeńskiej, udziały wchodzą w wspólny majątek małżeński. Oznacza to, że w razie decyzji o rozwodzie, parze przysługuje równy podział udziałów. Należy zatem wyliczyć wartość udziałów i podzielić ją pomiędzy dwie osoby. 

Sytuacja wygląda zgoła odmiennie, jeśli tylko jeden z małżonków nabył udziały firmy. W takim przypadku najczęściej nie podlegają one podziałowi. Mówimy wówczas o osobistym majątku jednego małżonka.

Co w sytuacji, gdy udziały w spółce z o.o. zostały nabyte w okresie rozwodu przez oboje małżonków? Wówczas należy rozważyć, czy w momencie nabycia udziałów obowiązywała umowa majątkowa, która regulowała podział majątku w przypadku rozwodu. Jeśli tak, to udziały będą podlegały podziałowi zgodnie z tą umową. Zakładając, że nie było umowy majątkowej, to udziały będą uznawane za składnik majątku wspólnego. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak je skrupulatnie wyliczyć, wycenić i podzielić pomiędzy małżonków w sposób sprawiedliwy i korzystny dla obu stron. Podział ten powinien być przeprowadzony zgodnie z przepisami prawa i dokładnie udokumentowany.

Zmiana właścicieli spółki z o.o. po rozwodzie — jak to zrobić?

W przypadku podziału udziałów w spółce z o.o. po rozwodzie dochodzi do zmiany składu wspólników spółki. Właściciel udziałów może sprzedać je na rzecz drugiego małżonka lub na rzecz innych osób. Możliwe jest również przepisanie udziałów na innych wspólników lub sprzedaż całej spółki. Wszystko zależy od konkretnych okoliczności i umowy zawartej na początku między małżonkami.

Polecamy jednak pamiętać o tym, że decydując się na podział udziałów w spółce z o.o. po rozwodzie, przy zmianie wspólników może dochodzić do nieporozumień i kłótni, wynikających z odmiennych wizji oraz zmiany obowiązującej wcześniej strategii biznesowej. Chcąc temu zapobiec, zalecanym krokiem jest zdecydowanie się na skorzystanie z usług świadczonych przez prawników z dużym doświadczeniem. To rozwiązanie, które umożliwi skrupulatne przeanalizowanie sytuacji prawno-biznesowej spółki, a także wybór najkorzystniejszego rozstrzygnięcia sprawy dla każdego z partnerów. 

Udziały i ich podział w spółce – jak wygodnie załatwiać formalności?

Chcąc uporać się z wszelkimi formalnościami związanymi z kwestiami księgowymi, warto zapoznać się z ofertą księgowości online. Dzięki przytoczonej usłudze przedsiębiorcy mogą w jednym miejscu zarządzać kwestiami, takimi jak: wystawianie faktur, opłacanie składek ZUS, przesyłanie dokumentów do księgowego, a nawet zmiana księgowego, bez potrzeby przenoszenia dokumentów.

Kolejnym udogodnieniem, z jakiego warto skorzystać w wielu sytuacjach, jest usługa wirtualnego biura dla spółek.  Daje ono możliwość prowadzenia działalności, bez konieczności fizycznego wynajmowania biura tudzież lokalu. Poza uzyskaniem wybranego adresu siedziby firmy, wirtualne biuro dla spółek gwarantuje wiele innych usług, w tym np. obsługę telefonów, korespondencji, a czasami nawet możliwość wynajmu sal konferencyjnych czy rejestracji nowo zawiązanej spółki. Prowadząc biznes, warto zapoznać się z wymienionymi świadczeniami.