Jak obliczyć przychód w działalności nierejestrowanej?

Poradnik przedsiębiorcy Biznes Hub

Działalność nierejestrowana to szczególny rodzaj działalności gospodarczej, której prowadzenie związane jest z wieloma korzyściami, w tym finansowymi. Prowadzenie takiej działalności ustawodawca wiąże jednak ściśle z uzyskiwanymi z niej przychodami. Jakie są ich limity? Jak obliczyć przychód w działalności nierejestrowanej?

Co to jest działalność nierejestrowana?

Aby określić, jak oblicza się przychód w działalności nierejestrowanej i dlaczego jest to tak ważne, warto przede wszystkim zdefiniować jej pojęcie. Jest to zatem działalność gospodarcza, która mimo że spełnia cztery ustawowo określone warunki działalności tzn. jest zorganizowana, ma charakter zarobkowy, prowadzona jest w sposób ciągły i we własnym imieniu, to jednak ze względu na niski poziom przychodów, nie jest uznawana za działalność gospodarczą w świetle przepisów i z wszelkimi tego konsekwencjami. Tym samym jej prowadzenie nie wymaga wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Działalność nierejestrowana nazywana jest zamiennie działalnością nierejestrową lub działalnością nieewidencjonowaną.

Limit przychodu dla działalności nierejestrowanej w 2024 roku

Limit przychodu zależy od stawki minimalnego wynagrodzenia. W związku z podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia na początku 2024 roku, limit przychodu dla działalności nierejestrowanej wzrósł. W pierwszym półroczu wynosi on 3 181,50 zł, co stanowi 75% minimalnego wynagrodzenia (4 242 zł) obowiązującego w tym okresie, natomiast od 1 lipca 2024 roku limit wyniesie 3 225 zł, jako że minimalna stawka po raz drugi wzrośnie (4 300 zł).

Czym jest przychód w działalności nierejestrowanej?

Aby móc określić, czy prowadzona działalność może mieć charakter działalności nierejestrowej należy także sprecyzować, co jest przychodem z tej działalności na potrzeby rozliczeń z fiskusem. W myśl przepisów przychodem w działalności nierejestrowanej są kwoty otrzymane i należne ze sprzedaży towarów i usług. Jak rozumieć te pojęcia? Kwoty otrzymane to te wszystkie środki, które otrzymujesz w chwili sprzedaży lub przed sprzedażą jako tzw. zaliczki. Kosztami należnymi są zaś te, których w chwili sprzedaży nie otrzymujesz, ale ponieważ sprzedana została dana rzecz lub usługa i wystawiony został rachunek lub faktura, klient zobowiązany jest zapłacić je w przyszłości w określonym terminie.

Do przychodu działalności nierejestrowej nie można natomiast wliczyć wartości towarów, które zostały zwrócone, ani też bonifikat i tzw. skont, czyli obniżek za uregulowanie płatności przed terminem.

Jak obliczyć przychód z działalności nierejestrowanej?

Wiedząc już czym są przychody w działalności nierejestrowanej i jakie są ich limity dla tego rodzaju działalności, możesz w każdym miesiącu weryfikować czy prowadzona przez ciebie działalność pozostaje działalnością nierejestrową. Jeżeli określony kwotowo limit przekroczysz, twoja działalność zostanie uznana jednak za działalność gospodarczą, a po twojej stronie powstaje obowiązek jej zarejestrowania do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w ciągu siedmiu dni od dnia przekroczenia limitu

Działalność a wirtualne biuro

Jeśli prowadzisz własną działalność i jesteś w trakcie poszukiwań adresu dla siedziby firmy, warto zastanowić się nad korzyściami oferowanymi przez wirtualne biuro i usługi księgowe. Nasza oferta może znacząco ułatwić zarządzanie firmą oraz zminimalizować koszty związane z wynajmem tradycyjnej siedziby. Zapoznaj się z naszą ofertą i zyskaj profesjonalne wsparcie dla swojego biznesu!