Biała lista podatników VAT

Poradnik przedsiębiorcy Biznes Hub

Obecnie opracowuje się coraz więcej metod i mechanizmów mających na celu zapobieganie przestępstwom finansowym, związanym z nieuczciwością kontrahentów. Biała lista podatników VAT obowiązuje od 1 września 2019 roku i stanowi cenne narzędzie do samodzielnego sprawdzania wiarygodności i przejrzystości partnerów biznesowych. Dzięki temu osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą lepiej dbać o swoje interesy, ponieważ przed wystawieniem faktury czy dokonaniem transakcji mogą uzyskać łatwy dostęp do kluczowych danych kontrahenta i upewnić się, czy zgadzają się one z tymi podanymi na rachunku. Opracowanie białej listy VAT to kolejny krok w kierunku uszczelnienia systemu podatkowego.  

Czym jest biała lista VAT?

Biała lista VAT to dokładniej wykaz podmiotów gospodarczych, nie tylko będących czynnymi podatnikami VAT, ale także niezarejestrowanych jako podatnicy VAT, wykreślonych lub przywróconych do rejestru. Lista nie uwzględnia podatników zwolnionych z VAT ze względu na nieprzekroczenie obrotów 200 000 złotych. Stanowi zbiór kompleksowych danych przedsiębiorców w tym jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek i pozwala na sprawdzenie statusu podmiotu w odniesieniu do podatku VAT. 

Biała lista VAT – jak korzystać?

Biała lista VAT ma postać wykazu podatników VAT i jest prowadzona przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej „szef KAS”. Można ją znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Aby znaleźć konkretnego kontrahenta, wystarczy wpisać jego wybrane dane w wyszukiwarkę na przykład na stronie Ministerstwa Finansów. Co ważne, aby znaleźć konkretne przedsiębiorstwo w rządowym rejestrze, nie trzeba podawać pełnych informacji. W tym celu wystarczy wpisać na przykład nadany przedsiębiorcy Numer Identyfikacji Podatkowej. 

Należy wspomnieć, że w przypadku większych transakcji przedsiębiorca ma obowiązek weryfikacji kontrahenta i sprawdzenie jego statusu i danych na białej liście podatników VAT. Od 1 stycznia 2020 roku zasada dotyczy przypadków, gdy jednorazowa wartość transakcji (może być dokonana w kilku płatnościach) przekroczy 15 000 złotych i zostanie dokonana na rzecz dostawcy towarów lub usługodawcy zarejestrowanego jako czynny podatnik VAT. Szczególnie istotne jest sprawdzenie, czy partner biznesowy podał właściwy numer rachunku do dokonania płatności. Numer na fakturze powinien być identyczny, jak ten widoczny na białej liście VAT. Za brak weryfikacji i dokonanie płatności na inny rachunek bankowy kontrahenta, przedsiębiorcy może grozić sankcja. 

Jak znaleźć się na białej liście podatników VAT?

Na białej liście podatników VAT znajdują się konta podane administracji skarbowej przez osoby prowadzące działalność. Wszystkie przedsiębiorstwa są zobowiązane do aktualizowania swoich numerów rachunków bankowych. Możliwe jest dodanie wyłącznie konta firmowego, które jest zarejestrowane na prowadzoną działalność gospodarczą. Na liście nie widnieją prywatne numery rachunków bankowych. Czas dodania numeru rachunku bankowego na białej liście VAT zazwyczaj jest widoczny w terminie do 7 dni, jednak data ta może różnić się w zależności od urzędu skarbowego. Warto samodzielnie sprawdzać i weryfikować swoje dane pod względem aktualności i rzetelności. 

Aby dodać numer rachunku bankowego na białą listę VAT, w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą należy:

  •  udać się do właściwego urzędu gminy, aby urzędnik dokonał dodania lub aktualizacji numeru konta bankowego w CEIDG oraz urzędzie skarbowym, 

lub

  • zmienić dane we wpisie CEIDG w formie elektronicznej, wypełniając odpowiedni wniosek.

Zakres dostępnych informacji o podatnikach

Biała lista podatników VAT zawiera kluczowe informacje o przedsiębiorcach. Pozwalają na zweryfikowanie ich wiarygodności na podstawie najważniejszych danych oraz ułatwienie przeprowadzenia bezpiecznych transakcji. Zakres dostępnych informacji o przedsiębiorcy, oprócz jego statusu podatnika VAT, obejmuje:

  • nazwę firmy lub imię i nazwisko osoby prowadzącej działalność gospodarczą / spółkę,
  • Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP),
  • numer REGON lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym  (o ile zostały nadane), 
  • adres siedziby przedsiębiorstwa lub adres stałego prowadzenia przedsiębiorstwa,
  • imiona i nazwiska prokurentów oraz ich numery identyfikacji podatkowej,
  • imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu oraz ich numery identyfikacji podatkowej,
  • imiona i nazwiska prokurentów oraz ich numery identyfikacji podatkowej,
  • datę rejestracji jako podatnik VAT, 
  • datę odmowy rejestracji jako podatnik VAT,
  • datę wykreślenia z rejestru VAT,
  • datę przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT,
  • podstawę prawną odmowy rejestracji, wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT,
  • numery rachunków rozliczeniowych w banku lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.

Zobacz również:
Krajowy System e-Faktur – co musisz wiedzieć?
Pracownicze Plany Kapitałowe – czym są?