Artykuł 176 Kodeksu spółek handlowych – przewodnik

Poradnik przedsiębiorcy Biznes Hub

Choć artykuł 176 Kodeksu spółek handlowych został wdrożony wiele lat temu, w związku z wprowadzeniem zmian w następstwie Polskiego Ładu wciąż cieszy się zainteresowaniem wśród przedsiębiorców mających udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Czego dotyczy ten przepis? Jakie niesie ze sobą korzyści? Czym dokładnie są powtarzające się świadczenia niepieniężne? Na wszystkie pytania odpowiada poniższy artykuł.

Artykuł 176 Kodeksu spółek handlowych – czego dotyczy?

Art.176 § 1-3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeksu spółek handlowych dotyczy regulacji związanej z powtarzającymi się świadczeniami niepieniężnymi wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przepisy odnoszą się do tego, iż w sytuacji, gdy wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, musi to wynikać z umowy spółki, gdzie zostanie określony rodzaj i zakres tych świadczeń. Zagadnienia ogólne art. 176 obejmują także zapis warunkujący, że wynagrodzenie wspólnika za takie świadczenia na rzecz firmy jest wypłacane przez spółkę bez względu na to, czy sprawozdanie finansowe wykazuje zysk, czy nie. Co więcej, wynagrodzenie to nie może przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie (powinno być ustalone zgodnie z poziomem rynkowym). Umowa, w której zawarty zostanie zapis o powtarzających się świadczenia niepieniężnych wspólników na rzecz spółki, obowiązuje wyłącznie w formie aktu notarialnego.

Artykuł 176 – świadczenia powtarzające się

Świadczenia powtarzające się to świadczenia okresowe, wykonywane wielokrotnie w pewnych odstępach czasu, zatem nie mogą mieć one charakteru ciągłego lub jednorazowego.

Dodatkowo wymagane jest, aby były one niepieniężne. Jako przykłady takich świadczeń wskazuje się na przykład: 

  • dostarczanie produktów i towarów potrzebnych do funkcjonowania spółki, 
  • zapewnienie transportu,
  • udostępnianie technologii,
  • sporządzenie sprawozdania finansowego raz w roku,
  • przeprowadzenia remanentu (na przykład raz w miesiącu),
  • tworzenie raz na pewien okres autorskiego programu komputerowego,
  • przeprowadzanie okresowych szkoleń dla pracowników spółki.

Rozliczenie niepieniężnych świadczeń powtarzających się 

Należy zaznaczyć, że wynagrodzenie wspólnika otrzymywane w wyniku wykonywania na rzecz spółki powtarzających się świadczeń niepieniężnych powinno zostać uwzględnione jako przychód z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ustawy o PIT. W konsekwencji spółka nie jest zobowiązana do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy czy zryczałtowany podatek dochodowy. Niemniej jednak po zakończeniu roku podatkowego, spółka powinna wystawić takiemu wspólnikowi PIT-11, natomiast on musi indywidualnie rozliczyć się z tytułu uzyskanego przychodu i wykazać go w zeznaniu rocznym (PIT-36) wraz z innymi dochodami oraz uiścić opłatę podatkową według skali podatkowej (aktualna skala podatkowa została wdrożona 1 stycznia 2022 roku w związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu).

Powtarzające się świadczenia niepieniężne – korzyści

Należy wspomnieć, iż wynagrodzenie wspólnika uzyskane ze świadczeń powtarzających się nie podlega składce zdrowotnej, ani nie jest obciążone składkami z tytułu ubezpieczeń społecznych, zatem stwarza atrakcyjną możliwość optymalizacji podatkowej do określonego poziomu wysokości wynagrodzenia. Jak zostało już wspomniane, dochód z tego źródła nie jest bowiem obarczony koniecznością pokrycia opłat związanych z podatkiem – spółka nie ma zobowiązana do poboru miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy. Ponadto artykuł 176 zaznacza, że wspólnikowi należy wypłacić wynagrodzenie niezależnie od tego, czy w sprawozdaniu finansowym wykazuje zysk, co umożliwia pozyskanie środków ze spółki także w przypadku straty. Dodatkowo indywidualne interpretacje w przypadku wielu spółek dokonane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej potwierdziły, iż wynagrodzenie wspólnika za powtarzające się świadczenia niepieniężne może zostać wliczone w koszty uzyskania przychodów spółki.

Zobacz również:
Księga udziałów – wszystko co musisz wiedzieć.
Wirtualne biuro a kontrola z Urzędu Pracy