Zgodnie z obowiązującymi przepisami, mianem spółki partnerskiej określa się osobową spółkę prawa handlowego, dedykowaną do prowadzenia działalności przez osoby wykonujące wolne zawody. Z uwagi na fakt, iż spółka ma charakter osobowy, jest ona pozbawiona osobowości prawnej. Ten rodzaj działalności został jednak wyposażony w zdolność do czynności prawnych, dzięki czemu spółka jest pełnoprawnym uczestnikiem obrotu gospodarczego. Jak w praktyce funkcjonuje spółka partnerska i jak ją założyć?
Czym jest spółka partnerska?
Spółka partnerska nie należy do powszechnych form prowadzenia działalności gospodarczej, gdyż podstawą do jej funkcjonowania, są specjalistyczne uprawnienia osób powołujących do życia ten konstrukt prawny. Jest to bowiem forma organizacyjna, dedykowana wyłącznie dla osób, które są uprawnione do wykonywania tzw. wolnych zawodów. O założenie spółki partnerskiej muszą ubiegać się przynajmniej dwie osoby fizyczne. Zgodnie z treścią artykułu 86 Kodeksu spółek handlowych, podstawą jej zawiązania może być w wykonywanie więcej niż jednego wolnego zawodu.
Spółka partnerska nie posiada osobowości prawnej, jednak dysponuje ona pełną zdolność prawną. W praktyce oznacza to, że tego typu forma organizacyjna może we własnym imieniu nabywać prawa oraz zaciągać zobowiązania – np. nabywać nieruchomości, zatrudniać pracowników itp.
Kto może założyć spółkę partnerską?
W przeciwieństwie do spółki cywilnej, komandytowej lub jawnej, wspólnikami spółki partnerskiej mogą być wyłącznie osoby fizyczne. Warunkiem koniecznym do jej powołania jest posiadanie przez partnerów prawa do wykonywania jednego z wolnych zawodów.
Lista wolnych zawodów, w ramach których może dojść do założenia spółki partnerskiej, została zawarta w Kodeksie spółek handlowych. Zgodnie z jego treścią, do wolnych zawodów należą:
- adwokat,
- radca prawny,
- architekt,
- inżynier budownictwa,
- biegły rewident,
- broker ubezpieczeniowy,
- doradca podatkowy,
- makler papierów wartościowych,
- doradca inwestycyjny,
- księgowy,
- lekarz,
- lekarz dentysta,
- pielęgniarka,
- położna,
- aptekarz,
- lekarz weterynarii,
- fizjoterapeuta,
- rzecznik patentowy,
- rzeczoznawca majątkowy,
- tłumacz przysięgły,
- notariusz.
W niektórych przypadkach obowiązują dodatkowe warunki do wykonywania zawodu za pośrednictwem spółki partnerskiej. Warunkują to m.in. przepisy o adwokaturze, które wyszczególniają przedstawicieli wolnych zawodów, z którymi adwokat może zawrzeć umowę w ramach spółki partnerskiej.
Odpowiedzialność wspólników spółki partnerskiej
Każdy wspólnik spółki partnerskiej odpowiada swoim majątkiem w sposób nieograniczony tylko za zobowiązania spółki, które powstały w związku z wykonywaniem wolnego zawodu w spółce przez niego samego. Odpowiada on także za zobowiązania spółki stanowiące następstwo zaniechania lub działań osób zatrudnionych przez spółkę. Jednak dzieje się to tylko w przypadku, gdy osoby te podlegały bezpośredniemu kierownictwu tego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki. Wówczas powyższa odpowiedzialność ma charakter osobisty.
Oprócz tego, każdy partner spółki ponosi solidarną odpowiedzialność ze spółką. Odpowiedzialność partnerów ograniczona jest proporcjonalnie do wartości ich wkładów do spółki.
Partner nie ponosi natomiast odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce. W tym przypadku każdy ze wspólników odpowiada samodzielnie. Partner nie ponosi również odpowiedzialności za zobowiązania spółki będące następstwem działań osób zatrudnionych przez spółkę, które podlegały kierownictwu innego partnera, w trakcie świadczenia usług związanych z przedmiotem działalności spółki.
Umowa w spółce partnerskiej
Zgodnie z artykułem 92 Kodeksu spółek handlowych, umowa cywilno-prawna spółki partnerskiej, musi zostać zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Przepisy ustawy nie wymagają, aby miała ona formę aktu notarialnego lub dokumentu z urzędowo poświadczonym podpisem.
Sytuacja, w której partnerzy mają obowiązek udać się do notariusza, w celu sporządzenia dokumentacji ma miejsce tylko wtedy, gdy do spółki w ramach wkładu wnoszona jest nieruchomość.
Podstawowa umowa spółki partnerskiej, powinna zawierać datę, miejsce zawarcia umowy, a także dane wspólników powołujących spółkę. Poza tym, na dokumencie powinny znaleźć się również informacje szczegółowe. Należą do nich:
- określenie rodzaju wolnego zawodu wykonywanego przez partnerów w ramach spółki;
- przedmiot działalności spółki;
- dane osobowe partnerów, którzy ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki;
- dane osobowe partnerów upoważnionych do reprezentacji spółki na zewnątrz (w przypadku ograniczenia reprezentacji wyłącznie do kilku oznaczonych osób);
- dane firmy i siedziby spółki;
- czas trwania spółki (jeśli jest to czas oznaczony);
- określenie formy wkładu oraz jego wartości, wnoszonego do spółki przez każdego partnera.
Jak założyć spółkę partnerską?
Założenie spółki partnerskiej wiąże się z kilkoma podstawowymi wymogami, jakie muszą spełnić osoby ubiegające się o jej zawiązanie. Należą do nich:
- zawarcie umowy spółki przez partnerów (w formie pisemnej pod rygorem nieważności);
- złożenie wniosku o wpis spółki do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS);
- dokonanie wpisu spółki do KRS.
Po przygotowaniu i podpisaniu umowy spółki, partnerzy zobowiązani są do rejestracji podmiotu w Krajowym Rejestrze Sądowym, w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy.
Zgłoszenie spółki partnerskiej do rejestru wymaga złożenia wniosku na sądowym formularzu KRS-W1 z odpowiednimi załącznikami. Wniosek musi zostać dostarczony do wydziału gospodarczego Sądu Rejonowego, odpowiadającego terytorialnie siedzibie spółki. Wszystkie niezbędne dane podlegające zgłoszeniu, wyszczególnione zostały w art. 93 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Spółka partnerska może rozpocząć swoją działalność z chwilą wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego.
Poszukując profesjonalnego doradztwa lub pomocy w zakresie prowadzenia spółki, warto zdecydować się na innowacyjną usługę, jaką jest wirtualne biuro. To rozwiązanie zapewnia kompleksową obsługę księgową i administracyjną, a także zapewnia prestiżowy adres cyfrowy dla założonej działalności gospodarczej (np. wirtualne biuro Warszawa centrum). Posiadanie adresu siedziby firmy jest bowiem warunkiem koniecznym dla prowadzenia spółki partnerskiej oraz pozostałych podmiotów gospodarczych.