Decydując się na prowadzenie własnego biznesu, decydujesz się także na związane z tym wydatki. A jest ich naprawdę sporo. Jak się jednak okazuje, istnieje wiele sposobów na to, aby skutecznie oszczędzić. Oto pięć pomysłów na oszczędzanie w biznesie.
Outsourcing – oszczędzanie w biznesie
Outsourcing, czyli wydzielenie niektórych funkcji i przekazanie ich do realizacji podmiotom zewnętrznym to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wymierne oszczędności w firmie. Zlecić możesz niemal wszystko – outsourcing pracowniczy, outsourcing reklamowy i public relations, outsourcing IT, a także księgowości. Na czym polega w praktyce? Powierzasz prowadzenie np. księgowości biuru świadczącemu usługi księgowości on-line i nie musisz martwić się o sprawy finansowe, a najczęściej także i o kadrowe. Dodatkowa oszczędność wynika z rozliczenia takiej usługi – otrzymując fakturę lub rachunek za prowadzenie księgowości, możesz odliczyć taki koszt dla celów podatkowych.
Warto także dodać, że korzystając z wysoce wyspecjalizowanego i doświadczonego zewnętrznego podmiotu, możesz skutecznie uniknąć ewentualnych błędów i związanych z nimi konsekwencji, w tym tych finansowych.
Optymalizacja kosztów związanych z lokalem
Wynajem biura, w którym będziesz prowadził działalność gospodarczą to nie lada wydatek. Możesz wprawdzie wykonywać działalność w miejscu zamieszkania, ale należy pamiętać, że nie zawsze masz taką możliwość, a co więcej – brak rozdzielenia prywatnego adresu od siedziby firmy bywa uciążliwe. Rozwiązaniem jest skorzystanie z coraz bardziej popularnych biur wirtualnych i udostępnianych przez nie wirtualnych adresów. Z jednej strony zyskujesz bowiem adres, który możesz w ewidencji lub innych rejestrach wskazać jako siedzibę firmy, a z drugiej – faktyczną działalność możesz wykonywać gdzie tylko chcesz, także we własnym mieszkaniu, nie narażając się jednak na niechcianych inkasentów lub dziesiątki niepotrzebnej korespondencji.
Wirtualne biura, poza adresem i obsługą twojej korespondencji lub paczek, świadczą także usługi wynajmu sal na spotkania, które są doskonałym sposobem na przeprowadzenie rozmów z kontrahentami w profesjonalnych warunkach. Odliczenie kosztów takich usług dla celów podatkowych to dodatkowa korzyść z współpracy.
Kompleksowość usług a oszczędzanie w biznesie
Oszczędności warto szukać także w kompleksowości. O co chodzi? Jeśli szukasz biura, które poprowadzi księgowość twojej firmy, sprawdź co jeszcze może ci ono zaoferować. Niektóre wirtualne biura świadczą bowiem usługi nie tylko związane z obsługą korespondencji czy wynajmem sal, ale także księgowość online. Inne z kolei mogą pomóc ci już na etapie zakładania firmy przebrnąć przez wszystkie formalności lub wesprzeć w przekształceniu formy prowadzenia działalności bądź założyć spółkę np. z ograniczoną odpowiedzialnością.
Jeżeli zlecasz zaś wiele zadań jednej firmie, łatwiej o korzystny cenowo pakiet usług lub o wynegocjowanie rabatów.
Przemyślana strategia budowania zespołu
Jeśli prowadzenie działalności wymaga zatrudnienia pracowników, możesz skorzystać z outsourcingu pracowniczego. W takiej sytuacji to firma zewnętrzna zatrudnia pracowników, odpowiada za ich dobór, a także wiedzę, kwalifikacje, doświadczenie, czy szkolenia. Często dostarcza ona również sprzęt, na którym pracują.
Jeżeli jednak zdecydujesz się na nawiązanie stosunku pracy z wybranymi osobami i budowanie zespołu, warto zadbać o odpowiedni system motywacyjny. Dlaczego? Bo pracownik wynagradzany za swoją pracę i mający poczucie docenienia, to pracownik, który jest lojalny. Nie tylko zatem będzie wykonywał swoją pracę jak najlepiej potrafi, ale też nie będzie poszukiwał zmian. Każdy przedsiębiorca wie zaś, że rotacja pracowników jest bardzo kosztotwórcza – proces wdrożenia i szkolenia pochłania bowiem duże pieniądze.
Dofinansowania i wykorzystanie lokalnych programów
Warto poszukiwać również dodatkowych środków z dostępnych dofinansowań i programów wsparcia przedsiębiorstw. Dzięki nim możesz doposażyć stanowiska pracy lub stworzyć nowe, przeprowadzić określone inwestycje, rozwinąć działalność w wybranym sektorze. Możliwości są niemal nieograniczone. Należy jedynie wiedzieć, gdzie szukać wsparcia. Dofinansowania i dotacje pozyskać możesz m.in. z Urzędu Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także programów Funduszy Unijnych, a nawet Skarbu Państwa.
Jak widać, sposobów na oszczędności w firmie jest wiele. Trzeba tylko optymalizować je do swoich potrzeb i możliwości.