Księgowy online a tradycyjny księgowy – co wybrać?

Poradnik przedsiębiorcy Biznes Hub

Coraz więcej procesów i usług przenosi się obecnie do Internetu. Nic dziwnego, że podobna sytuacja ma miejsce w przypadku księgowości. Księgowy online pozwala na wybór potencjalnie lepszego biura rachunkowego niż te dostępne w okolicy. Jednak czy na pewno księgowy online jest lepszy niż księgowy tradycyjny? Sprawdźmy to!

W zależności od tego, czy przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, czy też spółkę, jego potrzeby będą się od siebie różnić. Prowadzenie JDG opiera się na księgowości uproszczonej, natomiast działalność sp. z o.o. wymaga prowadzania pełnej księgowości. Nie każdy księgowy posiada wystarczające kompetencje, aby prowadzić sprawy spółki prawa handlowego.

Kim jest tradycyjny księgowy?

Tradycyjny księgowy to osoba prowadząca biuro rachunkowe lub pracująca w nim albo księgowy zatrudniony w dziale księgowości w danej firmie. Taka osoba zajmuje się m.in. prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów, sporządzaniem deklaracji podatkowych i kontaktami z urzędem skarbowym.

Koszty prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe są różne. Ma na nie wpływ m.in. liczba księgowanych dokumentów, zatrudnianych pracowników oraz profil prowadzonej działalności.

Wady i zalety tradycyjnego księgowego

Księgowość tradycyjna, wciąż jeszcze popularna, jest rozwiązaniem mającym swoje wady i zalety. Zaletą współpracy z tradycyjnym księgowym jest pełna obsługa księgowa oraz przypominanie o terminach płatności. Taka współpraca zapewnia przedsiębiorcy wsparcie specjalisty i pewność, że wszelkie formalności i rozliczenia zostaną wykonane poprawnie. Ale te wszystkie zalety posiada również księgowy online.

Największą wadą tradycyjnego księgowego jest konieczność regularnych wizyt w biurze rachunkowym. To jeszcze bardziej kłopotliwe w przypadku, gdy biuro księgowe znajduje się w dużej odległości od siedziby firmy lub miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Co więcej, dokumenty dostarczane księgowemu są przechowywane przez niego, w związku z czym klient nie ma do nich dostępu. Niemożliwy jest także ciągły nadzór nad sprawami firmy.

Kim jest księgowy online?

Księgowy online najczęściej działa w ramach biura rachunkowego online, które można nazwać tradycyjnym biurem księgowym przeniesionym do Internetu. Przedsiębiorcy, który zdecyduje się na skorzystanie z takiej usługi, zostaje przydzielona dedykowana księgowa, która zajmie się wszystkimi sprawami firmy.

Księgowy online reprezentuje interesy klienta przed urzędem skarbowym oraz załatwia w imieniu klienta wszystkie inne sprawy związane z finansami. Osoba korzystająca z usług księgowego online, ma możliwość kontaktowania się z księgowym telefonicznie lub mailowo. Co ważne, istnieje również możliwość spotkań na żywo, które mogą okazać się szczególnie istotne zwłaszcza w początkowych etapach współpracy.

Największą zaletą takiego rozwiązania jest pełna obsługa księgowa bez wychodzenia z domu. Księgowy online informuje przedsiębiorcę o zbliżających się terminach opłat i nadchodzących zobowiązaniach, przypomina również daty składania dokumentów niezbędnych, chociażby, do uzyskania dotacji. Istotny dla przedsiębiorcy może być również fakt, że do księgowego online wszystkie dokumenty wysyłane są drogą elektroniczną, więc wizyty w biurze rachunkowym mogą okazać się niepotrzebne. Księgowy online przechowuje dokumenty elektronicznie, a przedsiębiorca w każdej chwili ma do nich dostęp.

Dla kogo księgowy online?

Księgowy online to usługa przeznaczona dla wszystkich przedsiębiorców, którzy dotychczas korzystali z usług tradycyjnego księgowego i chcieliby usprawnić cały proces. Usługi księgowego online na pewno mogą okazać się przydatne dla przedsiębiorców działających w ramach spółki, którzy mają obowiązek rozliczania się na pełnych księgach. Nie każdy księgowy posiada umiejętności i wiedzę konieczne do zajmowania się pełną księgowością, a skorzystanie z usług księgowego online pozwala na zaoszczędzenie czasu spędzonego na poszukiwaniach odpowiedniego biura rachunkowego.

Księgowy online pomoże również osobom działającym w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, które zmagają się z dużą ilością dokumentacji w swojej firmie. Dzięki internetowemu obiegowi dokumentacji działalność nie tylko może usprawnić proces przesyłania dokumentów między księgowym a firmą, ale jednocześnie jest w stanie pozbyć się problemu uciążliwie gromadzących się papierów. Jest to duże ułatwienie dla prowadzenia działalności.

Księgowy online czy tradycyjny – co wybrać?

Księgowy tradycyjny i księgowy online mogą prowadzić sprawy przedsiębiorstwa z takim samym zaangażowaniem i równie profesjonalnie. W przypadku korzystania z usług tradycyjnego księgowego wizyty w biurze rachunkowym są nieuniknione. Księgowy online daje przedsiębiorcy bieżący dostęp do dokumentacji firmy i umożliwia wgląd w dokumenty przechowywane elektronicznie. W przypadku tradycyjnego biura księgowego jest to niemożliwe.

Księgowy online to więc świetne rozwiązanie dla osób, które chcą, aby sprawy ich firmy były prowadzone profesjonalnie, a jednocześnie cenią swój czas. Kontakt z księgowym online możliwy jest bowiem bez wychodzenia z domu, za pomocą telefonu lub maila. Jeśli poszukujesz aktualnie księgowego online dla swojej firmy – zapraszamy do kontaktu z zespołem biura Biznes Hub. Ponieważ działamy w pełni online, możemy świadczyć usługi dla firm z całej Polski!

Zobacz również:
Księgowość online a Biuro rachunkowe online – co wybrać?
Jak wybrać najlepszy adres wirtualny dla swojej firmy?

Masz pytania dotyczące tego artykułu? Napisz do nas!

Leave this field blank