Czy lokalizacja firmy ma znaczenie?

Poradnik przedsiębiorcy Biznes Hub

O sukcesie danej firmy często decyduje przyjęta strategia rozwoju, zakres proponowanych usług, a także odpowiednie zaplecze biznesowe. Funkcjonalne i nowoczesne biuro w dobrej lokalizacji, w wielu przypadkach może okazać się czynnikiem warunkującym popyt na usługi danej marki. Jednak lokalizacja firmy w ścisłym centrum dużej aglomeracji miejskiej, dla wielu przedsiębiorców stanowi ogromne wyzwanie. Jest to głównie związane z wysokimi kosztami utrzymania takiej przestrzeni. Wówczas jednym z najkorzystniejszych rozwiązań dostępnych na rynku jest wirtualne biuro

Dlaczego lokalizacja firmy ma znaczenie?

Wielu początkujących przedsiębiorców nie dostrzega bezpośredniej korelacji pomiędzy lokalizacją firmy a powodzeniem lub porażką danego biznesu. Jednak wielu doświadczonych właścicieli przedsiębiorstw jest zgodnych co do faktu, że umiejscowienie siedziby firmy odgrywa kluczową rolę w projektowaniu efektywnego środowiska biznesowego. 

Dobra lokalizacja wpływa bowiem na popyt wśród klientów, zainteresowanie potencjalnych pracowników, a także prestiż działalności, który wyróżnia ją na tle konkurencji. Z tego względu wielu przedsiębiorców decyduje się na wynajem lokali w strategicznych miejscach.

Oprócz tego wyróżnić można wiele innych powodów, z których jasno wynika, że umiejscowienie biura w dobrej lokalizacji, ma kluczowe znaczenie dla sukcesu w biznesie. Należą do nich m.in.:

  • korzystna lokalizacja w renomowanej dzielnicy miasta, dużo skuteczniej przyciąga potencjalnych klientów firmy;
  • znana lokalizacja może być ułatwieniem dla pozyskiwania strategicznych partnerów biznesowych;
  • dobra lokalizacja pozytywnie wpływa na odbiór firmy przez jej obecnych oraz przyszłych pracowników;
  • prestiżowa lokalizacja firmy może stanowić podstawę do pozytywnej oceny potencjału działalności, przez kluczowych kontrahentów lub inwestorów.

Początkujący przedsiębiorcy bez dużego kapitału, dla których lokalizacja stanowi istotny aspekt w skutecznym prowadzeniu działalności, coraz częściej decydują się na alternatywne rozwiązania. Jednym z nich jest wirtualny adres, który pozwala zarejestrować firmę w renomowanej dzielnicy miasta, np. wirtualne biuro Warszawa Centrum, bez konieczności wynajmowania drogiego lokalu biurowego. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie m.in. dla solopreneur’ów, którzy najczęściej pracują w pojedynkę, lub prowadzą działalność w modelu zdalnym.

Lokalizacja firmy – czym kierować się przy wyborze siedziby biura?

Decydując się na wybór konkretnej lokalizacji firmy, na samym początku należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim warto rozważyć, do jakich celów wykorzystywana będzie przestrzeń biurowa. Zupełnie inny metraż oraz rozmieszczenie przestrzenne będzie potrzebne do codziennej pracy zespołu, a zupełnie inne – do sprzedaży lub okazyjnych spotkań z klientami. 

Oprócz uwzględnienia indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa, przy wyborze konkretnej lokalizacji warto zwrócić uwagę poniższe czynniki:

  • czy lokalizacja umożliwia dogodny dojazd dla klientów i pracowników;
  • czy na terenie wokół biura znajduje się duża ilość darmowych miejsc parkingowych;
  • czy w pobliżu danej lokalizacji znajdują się inne, dobrze prosperujące przedsiębiorstwa;
  • czy adres biura nie generuje trudności w dotarciu do biura przy użyciu GPS’a;
  • czy lokalizacja pozytywnie wpływa na wizerunek danego przedsiębiorstwa;
  • czy koszty wynajmu biura w danej lokalizacji mieszczą się w budżecie firmy?

Atrakcyjna alternatywa dla kosztownego zakupu biura

Alternatywą dla kosztownego lokalu firmowego w reprezentatywnej dzielnicy dużego miasta, jest wirtualne biuro. Pod tą nazwą, kryje się usługa outsourcingu obsługi biurowej, oferująca przedsiębiorcom możliwość skorzystania z wirtualnego adresu

To rozwiązanie pozwala właścicielom biznesów legalnie zarejestrować swoją firmę, a także zyskać funkcjonujący adres do korespondencji. Tego typu usługa jest także korzystnym rozwiązaniem pod względem wizerunkowym, gdyż przedsiębiorstwo posiada siedzibę umiejscowioną w znanej lokalizacji, jak np. wirtualne biuro Warszawa. Jeśli jesteś przedsiębiorcą szukającym innowacyjnych rozwiązań dla swojej firmy, zapoznaj się z naszą ofertą wirtualnego biura! Poza prestiżową lokalizacją, nasza firma zapewnia także pełną obsługę administracyjną lub księgową oraz możliwość skorzystania z przestrzeni biurowej na spotkania biznesowe.

Zobacz również:
10 powodów dla których warto wybrać wirtualne biuro na Złotej w Warszawie

Masz pytania dotyczące tego artykułu? Napisz do nas!

Leave this field blank